134. večerná aukcia

25. Apríl 2017, 19:00

Aukcie | 134. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL EDWAERTA COLLIERA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
€ 376, 330,- Zátišie Vanitas s glóbusom, šperkovnicou, medailónmi a knihami. 1662. Olej na plátne. 166,5 cm x 136,5 cm. New York 1999
€ 310, 590,- Zátišie Vanitas so svietnikom, hudobnými nástrojmi, knihami a písacími potrebami. 1662. Olej na plátne. 98 cm x 129,69 cm. New York 2013
€ 280, 638,- Trompe l'oeil, zátišie s písomnými dokumentmi. Olej na plátne. 67 cm x 84,7 cm. Londýn 2002
€ 242, 372,- Zátišie Vanitas so svietnikom, hudobnými nástrojmi, knihami a písacími potrebami. 1662. Olej na plátne. 98 cm x 129,5 cm. Londýn 1998
€ 196, 000,- Zátišie s hudobnými nástrojmi, knihami a glóbusom. 1662. Olej na plátne. 31,5 cm x 26 cm. Paríž 2017

Biografia: Špecialista na zátišia Edwaert Collier (Colyer, Kollier) sa narodil v Brede, ale školenie dostal pravdepodobne v Haarleme. Jeho najstaršie známe maľby vytvoril v reakcii na protagonistov monochrómneho zátišia Pietra Claesza a Willema Claesza Hedu a haarlemských maliarov Jana Jansza van de Velde III a Vincenta van der Vinne. V období 1667 až 1691 žil Edwaert Collier v Leidene. V Londýne pôsobil preukázateľne v období 1693 až 1702. Na svojich posledných zátišiach uvádzal, že ich vytvoril v Leidene alebo v Londýne. Prvé známe dielo Edwaerta Colliera je datované rokom 1661 (Wassenaar, súkromná zbierka) a posledné je zátišie z roku 1707 (Londýn, Sothebyʼs, 07.02.1979). Námety a štýl prvých zátiší, predovšetkým o márnivosti (vanitas), Edwaert Collier rozvíjal na základoch leidenskej tradície prvej tretiny 17. storočia, ktorú reprezentujú diela Jana Livensa, Jana Davidsza de Heem, jeho žiaka Pietra de Ring, Gerrita Doua, postupujúc tiež Davida Baillyho a jeho žiakov Harmena a Pietra Steenwyckovcov. K frekventovanému využívaniu predmetov s notovými a textovým záznamom ho inšpirovali diela Samuela Hoogstratena a možno aj Walleranta Vaillanta a príbuzné trompe lʼoeil Cornelisa Brisého. Jednou z motivácií orientácie Edwaerta Colliera na londýnsky trh mohol byť úspech Samuela Hoogstratena v tomto prostredí.
V počiatočnej tvorbe Edwaert Collier uplatňoval uhladený rukopis a neraz dal vyniknúť charakteru materiálov v drobnopise záznamu, najmä lesklým predmetom. Postupne upúšťal od úzkostlivého, detailného stvárnenia zaznamenaných predmetov a sústredil sa na ich usporiadanie a na intelektuálne náročný program.