134. večerná aukcia

25. Apríl 2017, 19:00

Aukcie | 134. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 4 800,- Nitra. Okolo 1920. Olej na plátne. 130 x 180 cm. (126. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 01.12.2015)
€ 3 200,- Pohľad na Bratislavský hrad. Okolo 1920. Olej na kartóne. 44 x 32 cm. (127. jarná aukcia výtvarných diel, 15.03.2016)
€ 3 000,- Pohľad na Nitru. 1929. Olej na plátne. 84 x 133 cm.. (129. letná aukcia výtvarných diel a starožitností, 14.06.2016)
€ 3 000,- Most pri Tisovci. 1935. Olej na kartóne. 37 x 55 cm. (131. večerná aukcia, 22.11.2016)
€ 2 200,- Pohľad na Nitriansky hrad. Okolo 1930. Akvarel na papieri. 30 x 42 cm. (106. jesenná aukcia výtvarných diel, 25.09.2012)

Biografia: Narodil sa 29. 8. 1890 vo Štvrtku na Ostrove, zomrel 24. 3. 1960 v Bratislave. V rokoch 1907-14 študoval na Akadémii výtvarných umení vo Viedni (prof. Griepenkerl, Bacher), potom na Akadémii Julien v Paríži. V rokoch 1914-18 bol ako cudzí štátny príslušník internovaný v kláštore vo francúzskom mestečku Espalion. Od roku 1918 žil v Nitre, kde v rokoch 1925-31 viedol súkromnú maliarsku školu. V rokoch 1920-25 pracoval v Paríži. V roku 1929 sa natrvalo usadil v Bratislave, kdesi v roku 1938 otvoril súkromnú maliarsku školu. 1941-45 pôsobil ako profesor na Oddelení kreslenia a maľovania bratislavskej SVŠT.

Literatúra: Dvořáková, Z.: Maximilián Schurmann. Bratislava 1971; Zmetáková, D.: Max Schurmann. Výber z krajinárskej tvorby. Katalóg Slovenskej národnej galérie, Bratislava 1980; Valent, Š.: Maximilián Schurmann 1890-1960. Katalóg Galérie F. Studeného, Nitra 1990; Abelovský, J., Bajcurová, K.: Výtvarná moderna Slovenska. Bratislava 1997.