134. večerná aukcia

25. Apríl 2017, 19:00

Aukcie | 134. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL PHILIPSA PAUWELSZA WOUWERMANA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
€ 1, 564, 400,- Brodenie potoka pri love jeleňa. Olej, meď.  28,5 cm x 36 cm. Londýn 2002
€ 1, 268, 820,- Odchod na lov. Olej na preglejke.  52 cm x 67 cm. Londýn 2010
€ 1, 034, 314,- Krajina s vojakmi a napájanie koní. Olej na plátne. 53,5 cm x 67,5 cm. New York 1998
€ 512, 600,- Italizujúca krajina s mladým mužom v žltom kabáte. Olej na plátne. 44.5 cm x 50,8 cm. New York 2003
€ 486, 378,- Vojenské táborisko. Olej na preglejke. 36,5 cm x 41 cm. Londýn 1997

Biografia: Narodil sa 1619 v Haarleme, zomrel 1688 tamtiež. Jeho umelecká dráha začala v roku 1640 registráciou v haarlemskej Gilde sv. Lukáša. Významným spôsobom ho ovplyvnili obrazy Pietra Laera, ktorý sa po rímskom pobyte zdržiaval v rokoch 1639 – 1642 v Haarleme a stal sa protagonistom žánrového maliarstva so scénami situovanými v krajine talianskeho rázu so zvláštnymi svetelnými úkazmi. Wouwermana pri výbere cudzích krajinárskych motívov viedla v neskoršom období medzi inými tvorba Allarta Everdingena, ktorý po škandinávskych cestách od roku 1645 načas tvoril v Haarleme a následne v Amsterdame. Maliarsky rukopis Philipsa Pauwelsa Wouwermana je nezameniteľný, ale vo výbere motívov bol eklektický a nesebestačný.