136. jesenná aukcia výtvarných diel

26. September 2017, 18:00

Aukcie | 136. jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 1 650,- Ťažkosti donášačov alebo nepríjemný rozhovor. 1986. Olej na plátne. 85 x 90 cm. (111. letná aukcia výtvarných diel a starožitností, 11.06.2013)
€ 1 500,- Dvojaký pohľad. 1987. Olej na plátne. 90 x 60 cm. (94. aukcia súčasného umenia, 26. 10. 2010)
€ 1493,73,- Z cyklu Homo Ludens. 1987. Olej, kombinácia techník na sololite. 150 x 120 cm. (49. letná aukcia, 11. 5. 2004)
€ 1493,73,- Z cyklu Rozpaky. 1988. Olej, kombinácia techník na sololite. 150 x 120 cm. (49. letná aukcia, 11.5. 2004)
€ 1261,37,- Bolesť v podživotnej veľkosti, z cyklu Bremeno. 1977-92. Olej na plátne. 76 x 98 cm. (14. jarná aukcia, 16. 3. 1999)
€ 1261,37,- Modrá Venuša. 1986. Olej na plátne. 85 x 85 cm. (14. jarná aukcia, 16. 3. 1999)
€ 1161,79,- Ťažkosti s kariérou. 1986. Olej na plátne. 88 x 74 cm. (16. letná aukcia, 8. 6. 1999)

Biografia: Stanislav Balko je maliar, grafik a kresliar, ktorý sa venuje i tvorbe pre architektúru a verejný priestor. Narodil sa 29. 9. 1943 v Banskej Bystrici. V rokoch 1961-64 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Milly, prof. Matejka). V rokoch 1964-67 pokračoval v štúdiách na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Paderlík, prof. Souček). V rokoch 1964-1974 pôsobil na Pedagogickej fakulte v Banskej Bystrici. Od 1974 výtvarník v slobodnom povolaní. 1990 sa vracia na Pedagogickú fakultu Univerzity Mateja Bela, kde pôsobí vo funkcii vedúceho katedry výtvarnej výchovy. 1992 bol menovaný docentom. Samostatne vystavoval v Bratislave (1971, 1979, 1989, 1992, 1993, 1994), v Banskej Bystrici (1983, 1987, 1990, 1993), v Martine (1982, 1993), v Nitre (1991), v Prahe (1988, 1992), v Opave (l992), vo Viedni (1990) a v Nimes (1990). Jeho diela sú v majetku SNG, GMB Bratislava, ŠG Banská Bystrica a ďalších našich štátnych galérií a múzeí, ako aj v súkromných zahraničných zbierkach. Žije a tvorí v Banskej Bystrici.

Literatúra: Abelovský, J.: Úvodný text katalógu výstavy Stanislav Balko - Retrospektíva. ŠG Banská Bystrica, TG Martin 1993.