136. jesenná aukcia výtvarných diel

26. September 2017, 18:00

Aukcie | 136. jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 11 500,- Detvan. 1931. Pastel na papieri. 62 x 48 cm. (125. večerná aukcia, 10.11.2015)
€ 9 000,- Žena a kvet. 1931. Pastel na papieri. 62 x 48 cm. (125. večerná aukcia, 10.11.2015)
€ 6 472,81,- Symbolika. 1926. Olej na plátne. 45 x 45 cm. (77. zimná aukcia, 27. 11. 2007)
€ 4 800,- Kosec a kvet. Okolo 1928-30. Akvarel na papieri. 40 x 26 cm. (93. jesenná aukcia, 5. 10. 2010)
€ 4 000,- Na okraji jesenného lesa. 1927. Pastel na kartóne. 48 x 56 cm. (116. večerná aukcia, 08.04.2014)
€ 4 000,- Vývrať. Okolo 1930. Olej na kartóne. 41 x 53 cm. (87. jesenná aukcia, 6. 10. 2009)
€ 3 600,- Akt. Okolo 1930. Olej na plátne, dublované. 43 x 29 cm. (95. zimná aukcia, 7. 12. 2010)
€ 3 485,36,- € Žena v brezovom háji. 1932. Olej na plátne. 58 x 83 cm. (16. letná aukcia, 8. 6. 1999)
€ 3 153,42,- Akt. Okolo 1932. Olej na preglejke. 43,5 x 30 cm. (51. jesenná aukcia, 12. 10. 2004)
€ 2 987,45,- Zimná krajina. 1931. Olej na dreve. 30 x 40 cm. (18. zimná aukcia, 2. 12. 1999)
€ 2 854,68,- Vývrat. Okolo 1928. Olej na plátne. 25 x 49 cm. (29. zimná aukcia, 5. 12. 2001)

Biografia: Narodil sa 9. 11. 1898 v Bodiciach - Liptovskom Mikuláši, tragicky zahynul 18. 9. 1935 pod Ďumbierom v Nízkych Tatrách. V mladosti sa mu súkromne venoval rodinný priateľ P. J. Kern. 1916 narukoval, bojoval na talianskom fronte. 1919 vystavoval ako hosť na prvej povojnovej výstave budúceho Spolku slovenských umelcov v Liptovskom Mikuláši. 1919-20 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti (prof. Ballo), 1920-21 na Akadémii výtvarných umení v Krakove (prof. Jarocki). Od 1921 študoval striedavo v Nemecku (Berlín, Hamburg) a v Budapešti, navštívil maliarsku kolóniu v Gödölö. 1924-26 študoval v súkromnej škole H. Hofmanna v Mníchove, kde ho podporoval A. Kubínyi. Od 1926 žil v Bodiciach. 1930 s Bazovským študijná cesta do Francúzska, Nemecka a Švajčiarska. 1930-35 intenzívna spolupráca a spoločné výstavy s Bazovským a Alexym. Aktívne sa podieľal na začiatkoch činnosti Alexyho maliarskej kolónie v Piešťanoch (1935). Bol členom Spolku slovenských umelcov, vystavoval aj so Združením slovenských umelcov.

Literatúra: Petránsky, Ľ.: Zolo Palugyay. Bratislava 1974; Abelovský, J., Bajcurová, K.: Výtvarná moderna Slovenska. Bratislava 1997.