136. jesenná aukcia výtvarných diel

26. September 2017, 18:00

Aukcie | 136. jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 9 958,18,- Pancierovaný portrét. 1965. Vosk, tempera, asambláž medeným plechom. 90 x 60 cm. (83. zimná aukcia, 2. 12. 2008)
€ 7 000,- Matka s dieťaťom. Okolo 1960-65. Olej, asambláž plechom na kartóne. 90 x 64 cm. (89. zimná aukcia. 1. 12. 2009)
€ 6 200,- Exagi Monumentum. 1967. Tempera, kombinácia technik na kartóne. 90 x 60 cm. (96. jarná aukcia, 8. 3. 2011)
€ 5 600,- Červené mesto. Okolo 1965-70. Olej na kartóne. 73,5 x 120 cm. (126. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 01.12.2015)
€ 5 000,- Autoportrét. 1964. Tempera, asambláž plechom na tenkom papieri. 90 x 60 cm. (84. jarná aukcia, 10. 3. 2009)
€ 5 000,- Vtáčnik. 1964. Tempera, asambláž plechom na tenkom papieri. 90 x 60 cm. (84. jarná aukcia, 10. 3. 2009)

Biografia: Narodil sa 8. 6. 1907 v Budapešti, zomrel 25. 5. 1972 v Prahe. Základy maliarstva získal u F. Gyurkovitsa v Lučenci. 1932-33 súkromné kurzy pozlacovania, návrhárstva plagátov a písmomaliarstva v Martine a Prahe. 1937-38 študoval v Paríži na Académie Julien. 1936-38 študijné cesty v Rakúsku, Švajčiarsku, Švédsku, Francúzsku. 1939-42 výtvarník v slobodnom povolaní v Lučenci, 1942-44 návrhár v továrni na výrobu hračiek v Šahách, 1947-48 v Nových Zámkoch. Člen Maďarskej vedeckej, literárnej a umeleckej spoločnosti. Po 1945 sa okrem maľby rovnocenne venoval aj grafike. Samostatne vystavoval v Bratislave (1937, 1949).

Literatúra: Kubičková, K.: Július Szabó. Bratislava 1972; Kubičková, K.: Július Szabó, zaslúžilý umelec (1907-1972). Výtvarný život, 17, 1972, č. 6, s. 20-26; Kubičková, K.: Július Szabó - Maľba 1930-1945. Zápas I. Kat. výst. Lučenec, Novohradská galéria 1982.