138. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

Aukcie | 138. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY KRESBOVÝCH DIEL MILOŠA ALEXANDRA BAZOVSKÉHO DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
€ 5 500,- Jánošíkov kraj. 1946. Tempera, olej na kartóne. 29 x 40 cm (108. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 04.12.2012)
€ 5 200,- Čudesná krajina. 1945. Olejová tempera, akvarel na papieri. 35 x 44 cm. (101. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 06.12.2011)
€ 5 000,- Usadlosť. Okolo 1952. Gvaš na kartóne. 46 x 31 cm. (119. večerná aukcia, 11.11.2014)
€ 4 182,43,- Dvaja na lavičke. Okolo 1940. Tempera na kartóne. 45 x 34 cm. (25. jarná aukcia, 20. 3. 2001)
€ 4 000,- Detvan. 1930. Pastel na papieri, dublované na kartóne. 52 x 32 cm. (110. večerná aukcia, 23.04.2013)
€ 3 983,27,- Stodola. 1952-57. Tempera na kartóne. 29 x 22 cm. (65. letná aukcia, 6. 6. 2006)

Biografia: Miloš Alexander Bazovský sa narodil 11. 1. 1899 v Turanoch nad Váhom, zomrel 15. 12. 1968 v Trenčíne. Od 1918 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti (prof. Réti), 1919-24 na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Loukota, Bukovac, Pirner, Obrovský, Švabinský). V Prahe krátko navštevoval súkromnú školu A. Kalvodu. 1921 bol na študijnom pobyte na súkromnej maliarskej škole prof. Deluga vo Viedni. Po absolutóriu pôsobil v Turanoch, 1930-31 v Martine, 1957-62 v Čemiciach, 1962-68 v Trenčíne. 1929 spolu s Palugyayom študijná cesta do Francúzska, Nemecka a Švajčiarska. 1930-33 spolupráca s Alexym a Palugyayom (cesty na Oravu, Detvu, Pohronie). 1932 spolu s Alexym cesta do Poľska. 1936 účasť na Bienále v Benátkach, 1936-37 študijné pobyty v Juhoslávii. 1937 cesta do Poľska a Švédska. 1920--1930 pravidelne vystavoval so Spolkom slovenských umelcov, v tridsiatych rokoch so Združením slovenských umelcov, 1939--1945 so Spolkom slovenských výtvarných umelcov, po 1946 so Skupinou výtvarných umelcov 29. augusta.

Literatúra: Cincík, J.: Miloš A. Bazovský. Náčrty. Martin 1945; Vaculík, K.: Miloš Bazovský. Bratislava 1958; Vaculík, K.: Miloš Alexander Bazovský. Bratislava 1967.