138. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

Aukcie | 138. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 1 925 Veľká kytica. Okolo 1910. Olej na plátne. 100 x 68 cm. (45. zimná aukcia, 2. 12. 2003)
€ 1 128 Jarná kytica. Okolo 1910. Olej na plátne. 65 x 49 cm. (70. jarná aukcia, 20. 3. 2007)
€ 896Kúpajúce sa. Okolo 1940. Kresba perom, tušom, štetcom, akvarelom na papieri. 42 x 29 cm. (37. jarná aukcia, 18. 3. 2003)
€ 763 Zátišie s kvetmi a pomarančami. Okolo 1910. Olej na plátne. 72 x 58 cm. (55. jarná aukcia, 15. 3. 2005)

Biografia: Viktor Belányi maliar a grafik, narodil sa 5. 10. 1877 v Ludaniciach, zomrel 7. 5. 1955 v Budapešti.Študoval v Budapešti, Mníchove ( škola Š.Hollósyho). Pôsobil v Bratislave, žil v Španielsku, Francúzsku a Nemecku.1909-13 žil v Paríži, neskôr sa venoval ilustrácii v Mníchove. Vo svojej tvorbe prešiel od akademiznu k postimpresionizmu, tvoril hlavne krajiny a kvetinové zátišia. Vystavoval v Trenčíne ä1915ň, Bratislave (1916,1918).

Literatúra: Saučin L: Elemír Halázs-Hradil a umenie jeho školy,Bratislava 1962, Váross M: Výtvarný život na Slovensku 20.sto,Bratislava 1971.