138. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

Aukcie | 138. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: € 5 808 Pohľad na Bratislavu od Slavína. 1959. Olej na plátne. 73 x 116 cm. (80. letná aukcia, 10. 6. 2008)
€ 3 153 Neprítomnosť. 1972. Olej na plátne. 115 x 200 cm. (71. aukcia súčasného slovenského umenia, 22. 5. 2007)
€ 3 153 Príhoda. 1975. Olej na plátne. 115 x 200 cm. (71. aukcia súčasného slovenského umenia, 22. 5. 2007)
€ 2 489 Napätie. 1963. Olej, kombinovaná technika na sololite. 185 x 102 cm. (79. aukcia súčasného slovenského umenia, 20. 5. 2008)

Biografia: Miloš Šimurda sa narodil 5. 6. 1924 vo Frenštáte pod Radhošťom. 1950-55 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. J. Mudroch). 1972-1974 na škole mozaiky (CISIM) v talianskej Ravene u prof. Guiseppe Saliettiho. Venoval sa aj technológii maľby v architektúre, s Emilom Bellušom spolupracoval na realizácii sgrafít v Bratislave. 1972-74 absolvoval tri letné ročníky v Medzinárodnom stredisku pre štúdium mozaiky pri Accademie di Belle Arti v Ravenne. Od 1989 je člen Assocciacione Internazionale Mosaicisti Contemporanei v Ravene (AIMC). Uskutočnil študijné cesty po Rakúsku, Rusku, Nemecku, Taliansku, Francúzsku a Maďarsku. Absolvoval maliarske pobyty v Benátkách a Pize.

Literatúra: Malý slovník slovenských výtvarných umelcov. SFVU Bratislava. 1981, s. 426. Slovenské vizuálne umenie 1970-1985. Katalóg výstavy. SNG 2002.