138. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

Aukcie | 138. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL JANA SLAVÍČKA DOSIAHNUTÉ NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
€ 8,933,- Praha. Olej na kartóne.  27 x 35 cm. Praha 2010
€ 7,769,- Zátišie s ovocím a pohárom. Olej na kartóne.  46,5 x 55,5 cm. Brno 2012
€ 6,900,- Praha - Schwarzenberský palác. 1964. Olej na plátne. 60 x 81 cm. Brno 2010
€ 6,235,-Morský záliv. 1926. Olej na plátne.  60 x 50 cm. Praha 2008
€ 6,209,- Váza s kvetmi. 1931. Olej na kartóne.  92,5 x 65,2 cm. Praha 2002

NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY AKVARELOV JANA SLAVÍČKA DOSIAHNUTÉ NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
€ 957,- Benátky. 1939. Akvarel na papieri. 36 x 50 cm. Praha 2001
€ 658,- Osamelý domček. 1949. Akvarel, gvaš na papieri. 1949. Praha 2002
€ 595,- Vesuvio. 1947. Akvarel na papieri. 35 x 50 cm. Praha 2012
€ 534,- Praha. 1942. Akvarel na papieri. 44 x 54 cm. Praha 2003
€ 511,- Staré mesto. Akvarel, kombinácia techník na papieri. 33,5 x 26 cm. Praha 2013

Biografia: Jan Slavíček sa narodil 22. 1. 1900 v Prahe, zomrel 5. 4. 1970 tamže. Bol synom maliara Antonína Slavíčka. 1916-25 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. J. Preisler, V. Nechleba, M. Švabinský, O. Nejedlý). Absolvoval niekoľko študijných ciest do Paríža (1923), Florencie (1924), Ríma (1924), Holandska a Španielska. Vystavoval od 1919, najčastejšie s S.V.U. Mánes. V dobe štúdií, keď sa začal vyhraňovať jeho záujem o krajinu, obohatili jeho poznanie roky strávené v krajinárskej špeciálke O. Nejedlého, najmä priateľský styk s jeho spolužiakmi J. Hubáčkom a B. Piskačom. 1925 – 27 prvá ucelená skupina prác, v ktorých sa vyrovnáva s príkladom Deraina a Matissa. Neskôr krátka inklinácia ku kubizmu. Po 1933 prešiel k realizmu, ku koloristicky žiarivému maliarstvu. Po 1942 sa sústredil na motívy z Prahy, v duchu odkazu umenia otca. Olejové náčrty k týmto veľkým obrazom a akvarely, v ktorých bol majstrom, si až do záveru tvorby uchovali sviežosť a formálnu kultúru.

Literatúra: Toman, P.: Nový slovník československých výtvarných umělců, Ostrava 1993, str. 461-62; Masaryková, A.: Jan Slavíček. Praha 1946; Tomeš, J.: Jan Slavíček. Praha 1957.