140. večerná aukcia

Aukcie | 140. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: Najvyššie konečné ceny diel Jana Baucha dosiahnuté na svetových aukciách:
€ 136 850 Snová krajina.1932. Olej na plátne.  81 x 100 cm. Praha 2017
€ 70 159 Záhrada. Olej na plátne.  80 x 100 cm. Londýn 2011
€ 66 780 Večera Pánova. 1938-1941. Olej na plátne.  91 x 124 cm. Praha 2017
€ 50 922 Ležiaci akt. 1933. Olej na plátne.  65 x 81 cm. Londýn 2011
€ 41 464 Kristus na hore Olivovej. 1945. Olej na plátne.  83 x 103 cm. Praha 2012

Biografia: Narodil sa 16. 11. 1898 v Prahe, zomrel 9. 1. 1995 tamže. 1914-16, 1919-21 študoval na Umelecko-priemyslovej škole (prof. Dítě, Brunner) a 1921-24 na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Švabinský). Člen spolku Mánes, kam prešiel 1926 z Umeleckej besedy. Samostatne vystavoval v Ostrave (1935, 1965), v Brne (1944, 1956), Viedni (1956), Olomouci (1960), Prahe (1969, 1972). 1988 mal výstavu súborného diela v Slovenskej národnej galérii. Zúčastnil sa medzinárodných výstav v Carneggiho inštitúte v New Yorku (1937), svetovej výstavy v Paríži, svetovej výstavy v Bruseli (1958), bienále v Benátkach (1962), Arte e resistenza v Bologni (1965) a ďalších reprezentačných prehliadok vo Francúzku, Nemecku a USA. Pôsobil ako profesor na Vysokej škole Umelecko-priemyslovej v Prahe (1946-1958).

Literatúra: Spurný, J.: Jan Bauch. Praha 1948; Kotalík, J.: Obrazy a sochy J. Baucha. Kulturní tvorba I. 1963; Bauch, J.: Barvy století. Praha 1963; Spurný, J.: Jan Bauch. Praha 1978.