140. večerná aukcia

Aukcie | 140. večerná aukcia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: Najvyššie konečné ceny diel Ladislava Gudernu dosiahnuté na aukciách SOGY:
€ 22 000,- Dievča s kvetinou. Okolo 1947. Akvarel, tempera na papieri. 53 x 40 cm. (102. jarná aukcia výtvarných diel, 13.03.2012)
€ 20 000,- Zátišie. 1946. Olej na plátne. 41 x 48 cm. (100. jubilejná večerná aukcia, 15.11.2011)
€ 16 500 Chvíľa ticha. 1970. Olej na sololite. 122 x 96,5 cm.(136. jesenná aukcia výtvarných diel, 26.09.2017)
€ 15 400,- Hlava ženy. 1946. Tempera na kartóne. 45 x 30 cm. (95. zimná aukcia, 7. 12. 2010)
€ 15 300,- Hlava ženy. 1963. Tempera na papieri, 36 x 28 cm (106. jesenná aukcia výtvarných diel, 25.09.2012)
€ 15 000,- Hlava ženy (Melanchólia). 1946. Tempera, kombinácia techník na papieri. 59 x 42 cm. (122. večerná aukcia, 21.04.2015)

Biografia: Narodil sa 1. 6. 1921 v Nitre, zomrel 1999 v Toronte. Navštevoval večerné kurzy Školy umeleckých remesiel v Bratislave (prof. Fulla). 1938-41 študoval na Oddelení kreslenia a maľovania bratislavskej Vysokej školy technickej (prof. Mudroch). 1945 zakladajúci člen Skupiny výtvarných umelcov 29. augusta. Stal sa členom českého výtvarného spolku Mánes. 1946 účasť na výstave mladého československého umenia v Paríži. 1948 účasť na Bienále v Benátkach. 1957 sa stal predsedom Zväzu slovenských výtvarných umelcov. 1968 po okupácii Československa emigroval do Kanady. Žil v Toronte, 1979 sa presťahoval do Vancouveru. Člen surrealistickej skupiny Melmoth, vydáva surrelalistickú revue Scarabeus. 1990 prišiel po rokoch opäť na návštevu do Bratislavy, v súvislosti s prípravami svojej súbornej výstavy v Slovenskej národnej galérii.

Literatúra: Kára, Ľ.: Ladislav Guderna. Bratislava 1960; Matuštík, R.: Moderné slovenské maliarstvo 1945-1963. Bratislava 1965; Kubíková, K.: Ladislav Guderna. Kat. výst. Bratislava, Slovenská národná galéria 1991