Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: Najvyššie konečné ceny diel Alexandra Younga Jacksona dosiahnuté na svetových aukciách:
€ 430,925, - Lom na rádium. 1938. Olej na plátne. 71,09 x 91,4 cm. Toronto 2012
€ 418,860, - Zimné popoludnie. Olej na plátne. 63,5 x 81,3 cm. Toronto 2009
€ 380,400, - Dedina v Quebecu (Zima, Saint~Fidèle). Olej na plátne. 63,5 x 81,9 cm. Vancouver 2013
€ 354,637,- Jazero Mazinaw, marec, Bon Echo. Olej na plátne. 63,5 x 81,9 cm. Vancouver 2014
€ 348,401, - V Jasper Parku. Olej na plátne. 63,5 x 81,3 cm. Toronto 2005
Literatúra: Brandon, L.: Art and war. London 2007 ; Larsen, W.: A.Y. Jackson: The Life of a Landscape Painter. 2009; Brandon, L.: Art and war. London 2007; Larsen, W.: A.Y. Jackson: The Life of a Landscape Painter. 2009
Poradové číslo: | 65 |
Odhadovaná cena: | 3 000 – 5 000 € |
Konečná cena: | 8 000 € |
Rok: Okolo 1910
Proveniencia: Súkromná zbierka na Slovensku.
Technika: Olej na plátne
Rozmery: 30 x 40 cm
Značené: Značené vľavo dole "A. Y. Jackson"
„Stredomorský motív“
je dielom kanadského maliara Alexandra Younga Jacksona, zakladajúceho člena skupiny siedmych - Group of Seven. Jackson významne prispel k rozvoju výtvarného umenia v Kanade a úspešne zjednotil autorov z Montrealu, Toronta a rôznych častí Kanady. Po štúdiách v Art Institute of Chicago, si Jackson našetril na cestu do Francúzska. 1907 prichádza do Paríža, kde sa rozhodol stať profesionálnym umelcom a študoval na Académie Julian (prof. J. P. Laurens). Na jeho umelecký rast mala vplyv najmä umelecká kolónia Etaples, ktorú prvý krát navštívil spolu s jeho novozélandským priateľom Ericom Spencerom Mackym (1880–1958) v roku 1908. Jackson vystavoval aj na Parížskom salóne a dve jeho maľby v neo-impresionistickom štýle dva roky na to kúpila Národná galéria v Kanade. Jackson okrem jeho dlhej maliarskej kariéry maľoval aj na fronte počas prvej svetovej vojny. Po návrate do Kanady pokračoval v neo – impresionistických tendenciách. Od dvadsiatych rokov vystavoval spolu so skupinou Group of Seven, ktorá okrem A. Y. Jacksona združovala umelcov ako Frederick Varley, Lawren Harris, Fairley, Frank Johnston, Arthur Lismer, a J. E. H. MacDonald. 1943-1949 vyučoval na škole výtvarného umenia Banff School of Fine Arts. 1954 bol jedným z osemnástich kanadských maliarov, ktorí participovali na nástennej maľbe pre spoločnosť Canadian Pacific Railway, kde Jackson maľoval Kokanee Glacier Provincial Park. V nasledujúcom roku sa Jackson presŤahoval do regiónu okolo mesta Ottawa. 1958 vydal autobiografickú knihu o tvorbe umeleckej skupiny siedmych a ich tvorbe, ktorej venoval celý život tak ako aj rozvoju výtvarného umenia v Kanade.