Aukcie | 141. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: Najvyššie konečné ceny diel Běly Kolčákovej dosiahnuté na aukciách SOGY:
€ 730 Zima. 1991. Olej na kartóne. 59 x 59 cm. (38. mimoriadna aukcia, 29. 4. 2003)
€ 500 Zátišie so zlatou retiazkou. 1988. Olej na plátne. 60 x 60 cm. (105. letná aukcia výtvarných diel a starožitností, 12.06.2012)
€ 298 Korzet. 2003. Akvarel na papieri. 34 x 30 cm. (47. jarná aukcia, 9. 3. 2004)
€ 215 Krajina s hrabačkou. 1983. Olej na sololite. 28 x 40 cm. (28. jesenná aukcia, 2. 10. 2001)

Biografia: Narodila sa 1937 v Prahe. Študovala na AVU v Prahe. Absolvovala roku 1963 (prof. Vlastimil Rada). V tom istom roku sa s rodinou presťahovala do Dolného Kubína. Tam pracovala v Oravskej galérii a učila na Ľudovej škole umenia. Od roku 1978 žije v Bratislave. Venuje sa komornej maľbe, ilustrácii a textilným obrazom artprotis. Maľuje najmä krajinárske a figurálne motívy. Získala čestné uznanie za ilustrácie v súťaži Najkrajšie československé knihy (1969). Od roku 1960 mala viac ako 50 samostatných a ešte viac kolektívnych výstav v slovenských a českých mestách, Rakúsku, Francúzsku, Veľkej Británii, Nemecku, Poľsku, USA a inde. Viackrát vystavovala s manželom, dcérou Karin Rothenstein-Kolčákovou, synmi Marekom a Michalom, nevestou Noémi Kolčákovou-Szakállovou. Ilustrovala takmer 30 kníh. Jej tvorba je zastúpená v 13 galériách na Slovensku, v Česku a Nemecku.

Literatúra: Bachratý, B.: Běla Kolčáková. Bratislava 2018