141. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

19. Jún 2018, 18:00

Image

Aukcie | 141. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: Najvyššie konečné ceny diel Heřmana Landsfelda dosiahnuté na aukciách SOGY:
€ 800 Bača so psíkom a ovečkami. 1927. Glazovaná keramika. Výška 38 cm. (130. jesenná aukcia výtvarných diel, 11.10.2016)
€ 400 Džbán. 1944. Glazovaná keramika. Výška 26 cm. (138. zimná aukcia výtvarných diel a starožitností, 05.12.2017)

Biografia: Narodil sa v Malenoviciach na Morave. Od 1913 učeň v keramickej dielni v Modre. Od 1923 pôsobil už ako majster. V tomto období bol už aj jednou z najvýznamnejších osobností „Slovenskej majoliky“ v Modre. Vytvoril tu vzorkovník, podľa ktorého sa až dodnes maľujú vzory na majoliku. Zaradil doň tradičné slovenské folklórne a habánske vzory. V období jeho pôsobenia dosiahla modranská keramika veľmi vysokú úroveň a výrobňa „Slovenská majolika“ prežívala konjunktúru. Od 1932 začal skúmať zaniknuté dielne a črepové jamy v obciach na západnom Slovensku, ako nadšený obdivovateľ habánskej keramiky a starého džbankárskeho umenia začal skúmať zaniknuté dielne a črepové jamy v obciach na západnom Slovensku – v Košolnej, Sobotišti, Veľkých Levároch, Dechticiach, Častej, Chtelnici, neskôr i na blízkej Morave. Svoje nálezy spracovával a inventarizoval. Poznatky porovnával s literatúrou o keramike a konzultoval s odborníkmi. Publikoval o keramike nespočetné množstvo článkov v dennej tlači i odborných periodikách. 1939 odišiel spolu s manželkou keramikárkou Alžbetou Gajdovou na Moravu do Strážnice. Tu si založil keramickú dielňu. Tiež sa naplno začal venovať archeologickému prieskumu, zberateľstvu a tvorivej práci pri keramickom kruhu. Po skončení druhej svetovej vojny sa často vracal na Slovensko.

Literatúra: Petrakovičová A.: Heřman Landsfeld. Majster a znalec hrnčiarskej a džbankárskej výroby, vydavateľ Modranská Beseda, 2009; Petrakovičová A.(ed.): Landsfeldov keramický slovník, vydavateľ Modranská Beseda, 2011; Cintulová, A.: Heřman Landsfeld – zberateľ a popularizátor keramiky. Trnava : Kultúrno-spoločenský a informačný mesačník mesta Trnavy, 26.11.2009; Heřman Landsfeld, Keramická figurálna tvorba, Modra, zborník SNM-Múzeum Ľudovíta Štúra, zo seminárov v rokoch 2009-2010.

Pre poskytovanie lepších služieb stránka využíva cookies. Používaním stránky súhlasíte s ich využívaním. Viac o cookies

Zatvoriť