14. December 2021, 21:00
Poradové číslo: | 74 |
Odhadovaná cena: | 45 000 – 50 000 € |
Konečná cena: | 31 000 € |
Rok: 1936
Proveniencia: zbierka Jozefa Horáčka (1890 – 1976), významného martinského živnostníka-cukrára
Reprodukované:
Kostrová, Z.: Mikuláš Galanda. Pallas, 2001, str. 177, katalógové číslo 199
Technika: Olej na preglejke
Typ diela: Výtvarné umenie
Rozmery: 29 x 39 cm.
Značené: Značené vpravo dole "Galanda"
Popis: Olejomaľby Mikuláša Galandu sú medzi domácimi zberateľmi považované za vrchol ich zbierkotvorného úsilia – je preto raritou, že v prítomnej aukcii vám ponúkame až dve jeho maliarske diela. V prípade Galandu platí, že záujem dlhodobo prevyšuje ponuku. Príležitosť získať umelcovo dielo sa nemusí tak skoro opakovať – prítomné je navyše reprodukované v ostatnej umelcovej monografii, má vynikajúcu provenienciu, na trhu sa objavuje prvýkrát. Má teda všetky predpoklady byť jedným z vrcholov tejto sezóny.
Galanda, napriek k jasnej inklinácii k výrazovým prostriedkom súdobého vizuálneho umenia ostával mentálne, tematicky i motivicky verný slovenskému prostrediu. Jeho prijatie domácej tradície a ovzdušia - ktoré sám definoval ako „melancholické, spevnené a trocha hranaté“ – nebolo vôbec pasívne. Naopak, v priebehu tvorivých rokov ho spolu s Ľudovítom Fullom zveľaďoval a obrazovo kultivoval. Presne taká je i predkladaná maľba Pohľad na Belanské Alpy (1936). Zdanlivo „obyčajný“ záznam tatranskej krajiny – ktorý však pri bližšom pohľade odhalí nesmierny rezervoár dojemných detailov, zaznamenaných s neobyčajnou pozornosťou, ale aj maliarskym oddaním. Záznam reality – výsek horského masívu v letný prežiarený deň nie je „len“ obyčajnou krajinomaľbou. Galanda s láskou zaznamenáva každý detail – strom, kamenný zráz, úbočie. Pritom však zdôrazňuje, že „obraz nie je príroda“.
Aj keď sa mysľou túlal po ďalekých svetoch – nezabúdal a neopúšťal svoju vlasť. Gros jeho malieb pojednáva domáce prostredie a miestne témy – aj keď už v celkom inom, „nekrojovanom“(modernistickom) prevedení. Odpútanie sa od akademickej tradície a vykročenie k súčasnému ponímaniu obrazu znamenalo pre slovenské umenie zásadný zlom. Aj preto jeho tvorba patrí k vrcholom domácich dejín umenia.
„A tak prichádzam k sebe sám veľkou okľukou, tak ako moreplavec, ktorý precestoval celý svet a videl všetky krásy sveta, razom si uvedomí krásu rodnej zeme. Je prirodzené, že moje umenie nie je konečné, hľadám a nachádzam vôňu Slovenska. Je to úloha ťažká...“
Mikuláš Galanda
NG
Zoznam diel autora: