14. Jún 2022, 19:00
Poradové číslo: | 103 |
Cena v predaji: | 3 900 € |
Rok: 2022
Technika: Olej na plátne
Rozmery: 200 x 210 cm
Značené: Značené na zadnej strane „Lucia Oleňová 2022“
Popis: Lucia Oleňová, víťazka prestížnej ceny Maľba roka, zaujala v roku 2019 porotu opustením konvenčnejšieho maliarskeho prejavu, príklonom k DYI estetike, k fyzickejšiemu kontaktu s materiálom a k využitiu netradičného, „nemaliarskeho“ narábania s plátnom. Jej abstraktná tvorba sa v pozvoľnom procese očistila od vizuálnych mustier a upustila od oku lahodiacej farebnosti. Autorka začala využívať temnejšiu farebnosť, v jednom momente maľovala výhradne čiernou farbou, až napokon prešla k takmer až surovému manipulovaniu s podložkou, bez zjavnej zobrazovacej ambície. Oleňová priznáva, že ju zaujíma vnímanie priestoru „za” – za pokračujúcou plochou a smerom línie cez „končiacu” hranu obrazu. Fascinuje ju tvar, ktorý neexistuje v realite, iba v jej predstavivosti. Práve jeho smerovanie a nekonečný rozptyl si autorka vizualizuje.
Momentálne je hlavnou inšpiráciou jej diel príroda, konkrétne zvlášť flóra; pozorovanie prírodných tvarov, štruktúry – rastliny a kvety, ktoré dokáže spodobiť bez zbytočného klišé. Farebné zhluky na jej monumentálnych plátnach sú fascinujúce kompozície, ktoré vznikajú násobením biomorfných tvarov a textúr.