14. Jún 2022, 19:00
Poradové číslo: | 64 |
Cena v predaji: | 800 € |
Rok: 1933
Technika: Litografia na papieri
Rozmery: 114 x 84,5 cm
Značené: Neznačené. Mierne poškodené prehnutím a okraje natrhnuté
Popis: Alfred Piffl – architekt, pamiatkar, umelec a zberateľ
Jednou z najvýznamnejších osobností nášho kultúrneho života bol nepochybne architekt a pamiatkar Alfred Piffl (1907 – 1972). Ulica nesúca jeho meno sa síce nachádza v Petržalke, ale aspoň pohľad z nej na opačný breh Dunaja korunuje majestátna architektúra Bratislavského hradu, ktorý zachránil pred zánikom. A samozrejme nielen to – podieľal sa na mnohých aktivitách súvisiacich s ochranou nášho kultúrneho dedičstva. Patril k zakladateľskej generácii, ktorá dala Slovensku prvé pamäťové a fondové inštitúcie, vysoké školy či prvé relevantné bádanie našich dejín. Alfred Piffl sa stal prvým dekanom Fakulty architektúry a položil tiež základy výučby a výskumu dejín architektúry.
Búrlivé 50. roky 20. storočia a nespravodlivá komunistická diktatúra si „prišli“ aj po profesora Piffla a na základe krivého obvinenia a po vykonštruovanom procese skončil na dva roky vo väzení. Po prepustení sa mu už nepodarilo vrátiť do pôvodných štruktúr – pôsobil najprv ako robotník a len pomalými krokmi a vďaka svojej obrovskej vzdelanosti a láskavému prístupu sa postupne dostával k práci odborníka na stavebné dejiny.
Alfred Piffl bol intelektuál s klasickým vzdelaním získaným so základmi v kozmopolitnom „rakúsko-uhorskom svete“. Ako architektovi mu nechýbal zmysel pre výtvarnú tvorbu, samozrejme, z pochopiteľných dôvodov mu boli blízke predovšetkým technické námety a riešenia, no pri jeho voľnej tvorbe badať jednoznačný príklon k istej poetike. Z jeho tvorby predkladáme unikátne plagáty, ktoré vytvoril pre Baťu a sú dokladom toľko obdivovanej medzivojnovej elegancie. Alfred Piffl bol vynikajúci kresliar a akvarelista, no neboli mu vzdialené ani olejové farby či tempera, veď napokon jedno z ponúkaných diel je majstrovskou prácou, nasledujúcou tradíciu výjavov z tovární, ktorá má u nás svoje miesto od polovice 19. storočia. V neposlednom rade, podobne ako množstvo iných „prvorepublikových“ intelektuálov aj on mal svoju zbierku – jej pôvodný rozsah sa už asi nikdy nedozvieme, no z toho, čo opatrujú jeho dedičia a z toho, čo prešlo aj našimi rukami je zrejmé, že išlo o bohatú zbierku plnú zaujímavostí. Alfred Piffl si zaslúži nielen svoju ulicu (aké by to bolo pekné, keby bola tam kde s láskou a záslužne pracoval – v Starom meste) aj pozornosť zberateľov – predsa len, proveniencia „zbierka Alfreda Piffla“ je tzv. silná proveniencia. (JB)