50. mimoriadna aukcia súčasného slovenského umenia

30. September 2004

Aukcie | 50. mimoriadna aukcia súčasného slovenského umenia

Biografia: Aneta Mona Chisa sa narodila 24. 5. 1975 v Nadlaku, Rumunsko. 1994 – 2000 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave u profesora J. Bartusza a D. Fischera. Momentálne pôsobí ako asistentka profesora Bielického na AVU v Prahe. Patrí k najsľubnejším talentom mladej generácie. Suverénne sa pohybuje v oblasti videa, akcii a site specific diel. Chisa vo svojej tvorbe skúma ruptúry v identite, kladie ironické otázky, intervenuje do prostredia, ale aj do nášho zaužívaného myslenia – je sarkastická, trefná a vynachádzavá. \n\nLucia Tkáčová sa narodila 23. 1. 1977 v Kremnici. Študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (1996 – 2001) na katedre grafického dizajnu u Emila Drličiaka, v súčasnosti navštevuje katedru maľby a iných médií v Otvorenom ateliéri profesora Sikoru. Obe často vystupujú v spoločnom tandeme a patria k tým výtvarníčkam, ktoré sa nálepky feministky nedesia a nevyhýbajú sa jej, naopak hrdo sa prihlásia a na vernisáž prídu odfarbené na blond a oblečené za družičky. Na 41. aukcii súčasného umenia minulý rok, kúpila kolekciu ich diela do svojich zbierok Slovenská národná galéria a jej časť vystavili na bratislavskom hrade v rámci výstavy Majstrovké diela zo zbierok SNG. Výsledky tvorby tandemu narúšajú našu konvenčnú predstavu, nie len o povahe výtvarného umenia, ale aj o štandardných vzťahov, ktoré v rámci jeho prezentácie existujú. Ako jedna z autoriek sama hovorí – rada flirtujem s umením, niekedy doslova flitruje, ako v predloženej kolekcii vyšívaných obrusov.

Aukcie

157. LETNÁ AUKCIANa aukcii bolo vydražených 67 diel (56%) v celkovej hodnote 736 450 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.