50. mimoriadna aukcia súčasného slovenského umenia

30. September 2004

Aukcie | 50. mimoriadna aukcia súčasného slovenského umenia

Biografia: Dan Meluzin sa narodil 22. 1. 1974 v Bratislave. 2000 absolvoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave. Patrí k mladej generácií slovenských maliarov, ktorých spája snaha o „znovuoživenie“ maľby – u neho prehĺbená do oddanosti maľbe ako takej. Hneď po skončení škloy prezentoval svoje maľby na pôde Slovenskej národnej galérie (vo Vermesovej vile, koncepcia Z.Rusinová). Jeho kurátorka na autorovi ocenila vášnivú radosť farieb, ktorá sála z obrazov, odvahu postaviť sa zoči-voči veľkorozmernému plátnu. Meluzinova zaujatosť veľkoformátovou maľbou je na Slovensku skôr ojedinelá. Ikonograficky sa venuje obrazom konzumnej stránky ľudskej spoločnosti. K najznámejším patria jeho rozmerné plátna– rezy gigantickými tortami, poctivo namaľované a rozmaľované, ktoré svojou obsahovou stránkou odkazujú na pop artové dedičstvo. Meluzin predviedol gejzíry farieb, vrstiev – v dynamicky podanej maľbe. Ako hovorí Rusinová, nejde o žiadne rafinované, delikátne zvádzanie, skôr o ostentatívne búšenie na sféru zmyslov. Obraz maliarovej tvorby dotvára on sám, obvykle oblečený v žltej farby – dandy Dan.

Aukcie

157. LETNÁ AUKCIANa aukcii bolo vydražených 67 diel (56%) v celkovej hodnote 736 450 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.