50. mimoriadna aukcia súčasného slovenského umenia

30. September 2004

Aukcie | 50. mimoriadna aukcia súčasného slovenského umenia

Biografia: Emöke Vargová sa narodila 29. 7. 1965 v Dunajskej Strede. 1984-91 študovala na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave na katedre maľby, na ktorej teraz pedagogicky pôsobí. Po maliarskom štúdiu sa Vargová venovala iným výtvarným disciplínám než maľbe, pretože ju neuspokojovala. Vytvárala objekty a inštalácie, z vosku a parafínu tvarovala precízne "sochy", ktorých materiálom predurčená efemérnosť vytvárala latentné napätie. Výsledkom boli nenápadne ženské, nevtieravé práce. K najzaujímavejším patrili neskoršie veľké látkové objekty a série "depilačných" fotografií, ktoré napriek zaujatiu ženskými témami neponúkajú priamočiare feministické čítanie, to zostáva decentne v úzadí, prekryté estetickou formou. Neskoršia séria šitých, mäkkých, ale stále trojdimenzionálnych objektov predznamenávala Vargovej návrat k maľbe, ktorý autorka chápe ako daň súčasnému, všeobecnému dopytu po tomto médiu, ktorého hodnota v poslednom čase kolísala. Vargová patrí k stále početnejšej skupine, mladých výtvarníčok, ktoré sa stále úspešnejšie predierajú maskulínnym svetom výtvarného umenia. Umelkyňa bola v roku 1992 ocenená Cenou Martina Benku, 1998 sa stala finalistkou Ceny mladý slovenský výtvarník roku, ktorú v roku 1999 získala.

Aukcie

157. LETNÁ AUKCIANa aukcii bolo vydražených 67 diel (56%) v celkovej hodnote 736 450 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.