50. mimoriadna aukcia súčasného slovenského umenia

30. September 2004

Aukcie | 50. mimoriadna aukcia súčasného slovenského umenia

Biografia: Marián Mudroch sa narodil 25. 6. 1945 v Bratislave. 1965-71 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (doc. Václav Cigler, prof. Ján Mudroch). Hoci je Mudroch autorom niekoľko pozoruhodných akcií zo začiatku 70. rokov, dominantným médiom sa pre neho stala grafika, kresba, neskôr s využitím svetelných vlastností neónovej trubice. Jeho diela vyžarujú zvláštne fluidum pokoja a meditácie, transcendentna, ktoré zaiste súvisia s autorovým zaujatím (nielen) východnými kultúrami. Fascinuje ho čierna na čiernej a biela na bielej so schopnosťou kumulovať a vyžarovať energiu, ktoré napokon dominujú ako báza konceptuálne ladenej tvorby. Východisko jeho grafík a kresieb tvorí často záznam vizuality, stopa prostredia, ľudskej figúry, predmetu s jeho tieňom. Alebo privlastnenie si diela z dejín umenia, tak ako to dokladajú predkladané serigrafie charakterových hláv barokového sochára Messerschmidta založené na intenzite farebných akcentov, ktoré predsa len zapadajú do redukovanému monochrómneho arzenálu. Pedagogicky pôsobí na Vysokej škole výtvarných umení.

Aukcie

156. Zimná aukciaNa aukcii bolo vydražených 51 diel (50%) v celkovej hodnote 493 350 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.