50. mimoriadna aukcia súčasného slovenského umenia

30. September 2004

Aukcie | 50. mimoriadna aukcia súčasného slovenského umenia

Biografia: Peter Kalmus sa narodil 28. 8. 1953 v Piešťanoch. 1972-73 študoval na Vysokej škole hutníckej a patrí k najznámejším slovenským autodidaktom. Kalmus je ojedinelou postavou košickej alternatívnej výtvarnej scény v Košiciach, na ktorej pôsobí od 1975. 1972-75 zrealizoval niekoľko akcií (prevažne v undergroundovej sfére) skúmajúcich vzťahy života a umenia. Vo svojom výtvarnom programe má niekoľko tém, ktorým sa pravidelne, až obsesívne venuje. Každý deň obalí jeden kameň drôtom za každého deportovaného žida z II. svetovej vojny (už ich má asi 64.000 kusov). K ďalším dlhodobým Kalmusovým projektom patria cykly Partitúr, Koróznych grafík... Od 90. rokov vytvára inštalácie, v ktorých ventiluje svoju posadnutosť konzumom a konzumnou spoločnosťou. Ďalšou sférou autorovho záujmu je akčné umenie, ktorému sa venuje už od polovice 70. rokov. Vo svojich performance, ktoré prezentuje verejne (rád vyvoláva pohoršenie) alebo na zahraničných festivaloch, skúma vzťahy života a umenia. V poslednom období začína byť alternatívny Kalmus akceptovaný aj domácim publikom a jeho diela sa postupne dostávajú do zbierok galerijných inštitúcií. Venuje sa kresbe, maľbe, grafike, objektom, akčnej tvorbe, inštalácii s dominanciou konceptuálnych východís a postmoderným princípom recyklácie umenia moderny.

Aukcie

157. LETNÁ AUKCIANa aukcii bolo vydražených 67 diel (56%) v celkovej hodnote 736 450 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.