50. mimoriadna aukcia súčasného slovenského umenia

30. September 2004

Aukcie | 50. mimoriadna aukcia súčasného slovenského umenia

Biografia: Stano Filko sa narodil 15. 6. 1937 vo Veľkej Hradnej. 1959-65 študoval na Vysokej škole výtvarného umenia v Bratislave na oddelení monumentálnej maľby u profesorov Millyho a Matejku. 1981-90 pôsobil v Nemecku, Kanade a Spojených štátoch. Emigroval vo veľkom štýle, auto, ktoré ho previezlo cez hranice vystavil na najprestížnejšej svetovej výtvarnej výstave na Documente v Kasseli (1982) a stal sa prvým slovenským výtvarníkom, ktorý na tomto podujatí participoval. Stano Filko patrí ku kmeňovým postavám slovenskej výtvarnej scény. Autor s impozantným životopisom a ešte impozantným dielom patrí k najdôležitejším protagonistom slovenskej avantgardnej scény už od 60. rokov. Jeho azda najvýznamnejší životopisca Aurel Hrabušický výstižne a stručne charakterizuje Filkovu viacvrstvovú tvorbu ako prestúpenie osobného a ľudského s univerzálnym. Nepochopenie časti publika vidí v nedorozumení s formou Filkových prác. Na Slovensku sa vždy oceňovali výtvarníci – majstri svojho remesla, preto Filko svojím prejavom dodnes na Slovensku provokuje. Maľby predložené na aukcii patria do série ovplyvnenej maľovaním Neue Wilde, autorove neskoršie zaujatie klinickou smrťou, čakrami, inými dimenziami, kozmickým a univerzálnym sa prejavuje v predloženom diele Štyri čakry. Zberateľskou raritou je objekt zo 60. rokov Narodenie. Filko prerába svet okolo seba, recykluje svoje vlastné diela, zahmlieva je vždy svoj a jedinečný. Myslíme, že dnes už o Filkových kvalitách nikto nepochybuje tento výtvarník patrí k tým, ktorí prekračujú hranice našej malosti smerom k svetovému umeniu. Dielo Stana Filku patrí k základom slovenského súčasného umenia.

Aukcie

157. LETNÁ AUKCIANa aukcii bolo vydražených 67 diel (56%) v celkovej hodnote 736 450 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.