50. mimoriadna aukcia súčasného slovenského umenia

30. September 2004

Aukcie | 50. mimoriadna aukcia súčasného slovenského umenia

Biografia: Svätopluk Mikyta sa narodil 16. 7. 1973 v Čadci. 1999 absolvoval magisterské štúdium na Vysokej škole výtvarných umení na katedre voľnej farebnej grafiky (docent Kolenčík). 2000-01 pôsobil ako asistent a od 2001 ako doktorand na VŠVU. Autor sa 2003 sa stal finalistom Ceny Oskára Čepana, porota ocenila vyzreté prepájanie viacerých umeleckých druhov, od kresby, grafiky, manipulovanej fotografie až po objekt a inštaláciu. V jeho tvorbe sa prepája subjektívny rozmer (skratkovitých denníkových kresieb) s historicko a materiálovou ilúziou, ktorou premieňa prirodzené určenie a použitie (napríklad keramiky). Odsúva tak úvahy o limitách jedného žánru a je jedným z mála intermediátorov klasických výtvarných techník v rámci stratégií súčasného umenia na Slovensku. Patrí ku kľúčovým postavám mladej slovenskej scény, výtvarníkov ktorým je vlastná určitá nostalgia, zmysel pre humor a nepatetický retro-vzťah k minulosti.

Aukcie

157. LETNÁ AUKCIANa aukcii bolo vydražených 67 diel (56%) v celkovej hodnote 736 450 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.