12. Október 2004
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL A. PELCA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
5 640,- EUR Portrét mladého dievčaťa. Olej na plátne. 121 x 70 cm. Waršava 1997
4 647,- EUR Fille arabe assise. Olej na dreve. 97 x 78,5 cm. Praha 2001
3 280,- EUR Natura morte. Olej na kartóne. 28,5 x 35,5 cm. Praha 2001
Biografia: Významný český umelec medzivojnového obdobia Antonín Pelc bol maliar zátiší a žánrových scén. Študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Bukovac a Pirner). 1939-1945 žil a tvoril vo Francúzsku a USA. Po návrate do Čiech sa stal pedagogicky pôsobil na pražskej výtvarnej akadémii. Pelc sa presadil do povedomia predovšetkým svojou novinovou kresbou, v ktorej dosiahol svetovú úroveň. V poslednom obodob je s oneskorením doceňovaná aj jeho voľná maliarska tvorba – v rámci nej prekonal zaujímavý vývin od lyrického kubizmu, cez novú vecnosť a neoklasicizmus až k neorealizmu. Je bohato zastúpený v Národnej galérii v Prahe a vo viacerých svetových zbierkach. Z literatúry: Lamač, M.: Antonín Pelc 1963.
Poradové číslo: | 270 |
Vyvolávacia cena: | 929 € |
Rok: 1952
Technika: kresba tušom, akvarelom, ceruzou na papieri
Rozmery: 40 x 38 cm
Značené: vpravo hore „Pelc“