51. Jesenná aukcia výtvarných diel

12. Október 2004

Aukcie | 51. Jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL E. SEMIANA NA AUKCIÁCH SOGY:
46 000,- Sk Autoportrét s pohárom. Okolo 1944. Olej na plátne. 45 x 36 cm. (32. letná aukcia, 4. 6. 2002)
30 000,- Sk Stretnutie s dievčaťom. Okolo 1943. Olej na plátne. 36 x 25,5 cm. (32. letnáaukcia, 4. 6. 2002)
15 000,- Sk Snívajúca žena. 1945-46. Akvarel na papieri. 30 x 25 cm. (26. letná aukcia, 5. 6. 2001)
12 000,- Sk Žena s drdolom. 1946. Akvarel na papieri. 20 x 14 cm. (20. letná aukcia, 21. 6. 2000)

Biografia: „Rozhovor“ Ervína Semiana možno klasifikovať ako špičkové maliarske dielo tohto príslušníka pokolenia druhej svetovej vojny. Semianov maliarsky odkaz sa dá vtesnať do počtom nerozsiahleho radu diel, vytvorených v krátkom období rokov 1943-1945. Proti Mudrochovej artistnosti stavia Semian princíp opačný: maliarsku bezprostrednosť a úprimnosť. Obracal sa k sebe a do seba, k vlastným detským kresbám, aby v nich našiel prameň nedotknutej výtvarnosti, ale aj prvotnú naivitu, čistotu zážitku života a sveta. Je pritom jasné, že táto infantilnosť bola do značnej miery hraná. Stačí len doceniť neokázalú maliarsku rafinovanosť (najmä koloristickú) Semianových primitivizujúcich kompozícií. Ich svojím spôsobom krásny, asketicky vytríbený charakter, daný spretrhaným, avšak neobyčajne istým kresebným ťahom štetca, tesajúcim totemy ženských polofigúr, či jednoduchú siluetu krajiny. Išlo totiž nielen o výraz ničím nekorigovaných frustrácií podvedomia večného pubescenta, ale aj o pozitívny, ďalší variant generačne známej "potreby úniku". Tentoraz do sveta v "prednatálnom" stave. Z literatúry: Abelovský, J., Bajcurová, K.: Výtvarná moderna Slovenska. Bratislava 1997.