12. Október 2004
Poradové číslo: | 146 |
Vyvolávacia cena: | 5 311 € |
Rok: 1650
Technika: olej na plátne, nalepené na lepenke
Rozmery: 32 x 44 cm
Ďalšie vlastnosti: Obraz bol do roku 1946 majetkom olomouckého arcibiskupa Leopolda Prečana (1866-1947), podporovateľa a zberateľa umenia, ktorý ho v tom roku daroval rodine dnešných vlastníkov.
Popis: Dielo neznámeho západoeurópskeho maliara zobrazuje scénu Charitas Romana, ktorého námet vychádza z antickej mytológie (Martia alebo Pero zachránila vo väzení od smrti hladom svojho otca Kimona). Téma bola počas stredoveku aktualizovaná v rámci typu Madony Lactans. V 16. – 18. storočí sa obrazy tohto typu, vracajúce sa k antickým východiskám, často objavovali pod názvom Kresťanská láska. Ten sa často objavoval aj súbežne s názvom Charitas Romana. Dielo bolo v roku 1994 podrobené reštaurátorskému prieskumu v Slovenskej národnej galérii, ktorý potvrdil jeho datovanie a zároveň odhalil rozsah predchádzajúcich reštaurátorských zásahov, ktoré na viacerých miestach prekrývajú originálnu maľbu. Napriek tomuto zásahu, možno konštatovať, že sa jedná o prácu zrelého autora, so zmyslom pre kompozíciu, prácu so svetlom, ktorý dokázal v detaile majstrovsky pracovať s lazúrami.