52. mimoradna aukcia fotografie

05. November 2004

Aukcie | 52. mimoradna aukcia fotografie

Biografia: „Chcel som fotografovať portrét niečoho, čo ľudia bežne považujú, že je bez vlastnej identity, pričom to tak celkom nemusí byť. Fotiť myši, keďže je to pre mňa už minulosťou, by bolo trocha umelé, rozhodol som sa teda portrétovať sliepky a kohútov, u ktorých niet pochýb z pohľadu človeka, ktorý ich chová, že majú svoju osobnú identitu, vlastnosti, postavenie, svoje životné tempo... Bežní ľudia ich väčšinou vidia na tanieri alebo v televízii ako potravu pre ľudské pokolenie“. Tomáš Agat Błoński sa narodil 2. 10. 1975 v Košiciach. 1994-2001 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (doc. Milota Havránková). Zastupuje najmladšiu generácie autorov vyjadrujúcich sa médiom fotografie. Známy je cyklus konceptuálne ladených fotografií My sme – Ja som s presahom aj do iných médií (inštalácia, video). Veľkorozmerné čiernobiele fotografické portréty sliepok zo série My sme sa pohrávajú s témou identity. Prisudzuje im ženské mená, prirovnáva ich k zobrazovaniu ženských podobizní najčastejšie využívaných v prostredí múzeí alebo šľachtických rezidenciách. Rovnako aj pri reportážnych fotografiách používa minifotoaparát ruskej výroby Agat so špecifickými technickými možnosťami, skôr v zmysle porušovania trendu súčasných digitálnych technológií. Autor je finalistom súťaže Cena Oskára Čepana 2004.

Aukcie

157. LETNÁ AUKCIANa aukcii bolo vydražených 67 diel (56%) v celkovej hodnote 736 450 €. Nevydražené diela je možné zakúpiť v našich výstavných priestoroch.

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.