56. Aukcia súčasného slovenského umenia

10. Máj 2005

Aukcie | 56. Aukcia súčasného slovenského umenia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL V. HAVRILLU NA AUKCIÁCH SOGY:
58 000,- Sk V sochárskom ateliéri. 2003. Olej na plátne. 150 x 90 cm. (41. mimoriadna aukcia 23. 9. 2003)
40 000,- Sk Socha. 2003. Olej, kombinovaná technika na papieri. 70 x 100 cm. (49. letná aukcia, 11. 5. 2004)
32 000,- Sk Dievčatá. 2003. Olej, kombinovaná technika na plátne. 100 x 60 cm. (49. letná aukcia, 11. 5. 2004)
26 000,- Sk Modelovanie pri mori /Modrian, Pollock, Segal, Lichtenstein. 2004. Akryl na plátne. 45 x 45 cm. (50. mimoriadna aukcia, 30. 9. 2004)

Biografia: Vladimír Havrilla sa narodil 13. 5. 1943 v Bratislave. 1962-68 študoval sochárstvo na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave, kde 1990-93 pôsobil ako docent na oddelení sochárstva. V 70. rokoch experimentoval s filmom a v úzkom okruhu svojich priateľov sa preslávil filmom Vtáčia žena (1972). Navrhoval fontány a kreslil. Pod pseudonymom Roberta Weinerová publikoval fragment románu Noc a deň. (Svědectví, Paríž, 1984). Od 1968 modeluje sochy, tvorí krátke trikové filmy, píše básne a poviedky. V 80. rokoch tesal do dreva figurálne sochy. Od 1998 tvorí prevažne vo virtuálnom svete. Predkladané maľby patria k jeho posledným prácam, v ktorých sa opätovne vracia k maliarstvu. Havrilla patrí k introvertným výtvarníkom, ktorí svoju samotu a kľud neobetovali verejnému úspechu, napriek tomu má pomerne rozsiahly okruh obdivovateľov a zberateľov.