59. Jesenná aukcia výtvarných diel

04. Október 2005

Aukcie | 59. Jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL A. EDVI ILLÉSA NA AUKCIÁCH SOGY:
28 000,- Sk Kravička. Okolo 1930. Olej na kartóne. 25 x 32 cm. (49. letná aukcia, 11. 5. 2004)
12 000,- Sk Na priedomí. Okolo 1940. Olej na dreve. 30,5 x 24,5 cm. (29. zimná aukcia, 5. 12. 2001)

Biografia: Aladár Edvi-Illés sa narodil 1870 v Pesti, zomrel 1958 v Budapešti. 1888-93 študoval na Vysokej škole pre učiteľov kreslenia v Budapešti u Bertalana Székelyho a Ákosa Gregussa, v 1893-95 na Académie Julian v Paríži, neskôr sa v Londýne venoval štúdiu akvarelovej maľby. 1903-35 bol učiteľom na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti. Od 1891 sa pravidelne zúčastňoval výstav v Műcsarnoku. V 1925 mu udelili výročnú cenu Mihály Munkácsyho. Vo svojich dielach využíva námety a skúsenosti získané počas ciest v zahraničí – Anglicku, Taliansku, Turecku, Holandsku. Z literatúry: Zádor. A.- Genton, I.: Müvészeti Lexikon I-IV. Budapest 1965-1968, str. 147.