28. Marec 2006
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL D. SKUTECKÉHO NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
18 905,- EUR Obed kotlárov. 1899. Olej na plátne, 105 x 153 cm. Christies, New York 1999
14 035,- EUR Putujúci Žid. 1899. Olej na plátne, 130 x 90 cm. Kieslebach, Budapest 2001
13 528,- EUR Bez práce nie sú koláče. Olej na plátne, 82x 112 cm. Sotheby, Londýn 2004
NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL D. SKUTECKÉHO NA AUKCIÁCH SOGY:
455 000,- Sk Pri modlitbe. Okolo 1885-1903. Olej na plátne. 70 x 50 cm. (61. zimná aukcia, 29. 11. 2005)
405 000,- Sk Vyšívajúca dáma. 1898. Olej na plátne. 66 x 53 cm. (37. jarná aukcia, 18. 3. 2003)
280 000,- Sk Spisovateľ Kálmán Miksáth s manželkou. Okolo 1885. Olej na plátne. 95 x 125 cm. (23. zimná aukcia, 5. 12. 2000)
140 000,- Sk Portrét mladého muža. 1902. Olej na plátne. 66 x 53 cm. (16. letná aukcia, 8. 6. 1999)
140 000,- Sk Výročný trh na móle. 1873. Akvarel na papieri, dublované na kartóne. 22 x 28,5 cm. (34. jesenná aukcia, 1. 10. 2002)
Biografia: Dominik Skutecký (Skutezký, Skutetzký) sa narodil 14. 2. 1849 v Gajaroch, zomrel 13. 3. 1921 v Banskej Bystrici. Od 1853 žil vo Viedni, učil sa u sochára J. Meixnera. 1865-66 v prípravnej maliarskej škole v triede historického maliarstva a 1866-67 v škole historického maliarstva Akadémie výtvarných umení vo Viedni (prof. Wurzinger, Engherth, Blaas, Geiger). 1867-70 študijný pobyt na škole historického maliarstva v Benátkach (prof. Molmenti). 1870-71 žil v Mníchove, 1871-75 pravdepodobne vo Viedni, 1876-84 v Benátkach, 1884 vo Viedni, 1884-86 v Banskej Bystrici, 1886-1889 v Benátkach, 1889-1921 v Banskej Bystrici. Benátky navštívil ešte aj v rokoch 1894 a 1903. Po vzniku Československej republiky sa zúčastnil prvej výstavy slovenských umelcov v Liptovskom Mikuláši (1919). Bol garantom založenia menšinového výtvarného spolku so sídlom v Banskej Bystrici- Jednoty výtvarných umelcov Slovenska (1921). Samostatne vystavoval v Budapešti (1923), v Bratislave (1925) a v Lučenci (1925). Súborné výstavy diela mal v Bratislave 1971, 1976) a v Banskej Bystrici (1971, 1989). 1995 bola v Oblastnej galérii v Banskej Bystrici sprístupnená stála expozícia umelcovho diela. Z literatúry: Tilkovský, V.: Dominik Skutecký. Život a dielo. Bratislava 1954; Keleti, M.: Dominik Skutecký. Kat. výst. Bratislava, Slovenská národná galéria 1976.
Poradové číslo: | 26 |
Vyvolávacia cena: | 4 149 € |
Konečná cena: | 9 460 € |
Rok: 1909
Technika: olej na plátne
Rozmery: 71 x 53 cm
Značené: vľavo dole „Skutezky D. 09“
Popis: Olejomaľba Dominika Skuteckého „Portrét Ferdinanda Skuteckého“ je publikovaná a reprodukovaná ako nezvestná v monografii umelca (Vojtech Tilkovský: Dominik Skutecký. Život a dielo. Bratislava 1954, str. 186, č. kat. 239). Podľa katológového popisu diela sa jedná o portrét umelcovho mladšieho syna pred jeho odchodom do Talianska. Dielo bolo vystavené v zime 1909-10 v parížskom Salóne na výstave „Tendences nouvelles“. Je spomínané v Skuteckého liste písanom Emilovi Edgarovi v auguste 1910. V textovej časti monografie (s. 132) radí Tilkovský ponúkané dielo do súvislostí najlepších, „neobjednávkových“ portrétnych diel záverečnej tvorby (Mater dolorosa, Portrét neznámeho maliara, Portrét dcéry Karoly... ): „... jemná kresba tapety pozadia dáva silne vyniknúť robustnej postave mladého študenta, ktorý sedí so skríženými rukami a sebavedomým pohľadom. Je obkreslená kontúrami, podľa ktorých postupuje štetec, aby zvýraznil tvary. Jednotlivé časti tváre sú modelované protikladom svetiel a tieňov a širšími ťahmi štetca, čím maliar dosahuje nevtieravú, ale veľmi živú plastičnosť“.