Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. ČAPEKA NA AUKCIÁCH SOGY:
430 000,- Sk Chlapec s obručou. 1915. Akvarel, tuš na papieri. 58,7 x 37,6 cm. (67. jesenná aukcia, 3. 10. 2006)
Biografia: Maliar, grafik, scénograf, výtvarný kritik a spisovateľ Jozef Čapek sa narodil 23. 3. 1887 v Hronove, zomrel 1945 v koncentračnom tábore Bergen-Belsen. 1904–1910 študoval na Umelecko – priemyslovej škole v Prahe (prof. Dítě, Mašek). Počas študijných rokov vstúpil do literárneho života príspevkami do časopisov (často s bratom Karlom) a vstrebával podnety pražskej avantgardy, najmä z okolia OSMY. 1910 – 11 študijná cesta do Paríža, krátko v Španielsku, 1912 znova v Paríži. Rozhodujúcim podnetom sa mu stal príklad Picassa a Braquea, ktorých tvorbu od počiatku chápal ako základňu, nie však presnú metódu vlastnej tvorby. Toto poňatie viedlo tiež k rozchodu so Skupinou výtvarných umelcov, ktorej založenia a riadenia skupinového časopisu Umělecký měsíčník sa intenzívne zúčastnil (1911 – 12). Krátko bol členom SVÚ Mánes a redaktorom časopisu Volné směry (1912 – 13). Neskôr stál pri vzniku časopisu Červen, ktorý bol platformou ďalšej avantgardnej skupiny Tvrdošijní. Východisko Čapkovho maliarskeho vývoja sa formovalo v podstate už pred prvou svetovou vojnou v pražskom prostredí podľa príkladu súdobých prejavov fauvizmu, expresionizmu a najmä kubizmu. Už v raných dielach Pijan (1912-13), Novostavba (1913), Kolovrátkár (1913) klíčila jeho osobitá modifikácia kubizmu, prelínajúca sa so zdôraznením analytickej, syntetickej, alebo expresívnej zložky, s príznačnou citlivosťou k zreteľom sociálnym (tzv. obdobie periférie s baladickými obrazmi chlapov – Zlé svedomie (1926). Ďalšie obdobie zdôrazňovalo krajinné a detské sujety (1928 – 33) a rozpracovávalo prvok znakovej skratky ako nositeľa významu – Zasnežená dedina (1928), Deti s fialkami (1930). V nasledujúcich rokoch Čapek rozpracováva východiská vlastného programu v dvoch smeroch. Maluje jednak plátna veľkej obsahovej závažnosti a veľkorysého poňatia – Ťažko (1937), cyklus Kvetinárok, Nocí a Rybárov, a jednak obrazy dekoratívnej hravosti, radostnej či humornej pôsobivosti (najmä detské krajinné a figurálne motívy). Torzo obrazových cyklov Oheň a Túžba (1938 – 39), ktorý mal dovŕšiť už neuskutočnený cyklus Víťazstvo, tvorí už záver predčasne ukončeného maliarskeho diela. Z literatúry: Pečírka, J.: Jozef Čapek. Praha 1961; Slavík, J., Opelík, J.: Jozef Čapek. Praha 1996.
Poradové číslo: | 193 |
Vyvolávacia cena: | 6 639 € |
Konečná cena: | 5 311 € |
Rok: 1914
Technika: kresba perom, tušom, akvarelom na papieri
Rozmery: 43 x 38 cm
Značené: vpravo dole „J. Čapek 1914“, vľavo dole „srpen 1914“
Ďalšie vlastnosti: K dielu sú priložené znalecké posudky Mgr. Vlastimila Tětivu a Dr. Jana Dvořáka potvrdzujúce jeho pravosť. Odborný pracovník Alšovej jihočeskej galérie v Hluboké nad Vltavou V. Tětiva bol kurátorom viacerých reprezentatívnych výstav venovaných problematike českej medzivojnovej moderny, špeciálne českého kubizmu (České umění XX. století. 1. díl, 2003 – 2004; České umění XX. století. 2. díl, 2006; Člověk a krajina. Jozef Čapek – Václav Špála. 2005 – 2006).
Popis: „Dievčenská hlava s klobúkom“ je podľa posudku mgr. Tětivu typickým dielom Jozefa Čapka z roku 1914, kedy „sa rozširuje tvarotvorná základňa Čapkovho syntetického kubizmu. Dochádza tu tak k novej formulácii objavenej znakovej reči; zreteľne sa prejavuje autorovo úsilie, ktoré vedie až k elementárnemu zjednodušeniu formotvorných prostriedkov. Jozef Čapek používal v tomto období pre „konštrukciu“ svojich obrazov a kresieb priamky, vlnovky, geometrické tvary (valce, obdĺžniky, trojuholníky, pologule a pod.). Z nich, ako zo stavebnicových dielov, vznikali postavy; v tomto konkrétnom prípade trojuholník predstavuje tvár, obdĺžniky, lichobežníky a trojuholníky modelujú podobu trupu. Na jednej strane vytvárajú tieto stavebnicové prvky dohromady novotvary, na druhej strane ale rešpektujú prirodzenú ústrojnosť tela. ... Tematicky sa posudzovaný akvarel zaraďuje do okruhu Čapkových námorníkov a harmonikárov, stojacich ženských aktov, mužských postáv. Posudzovaný akvarel má výtvarnú paralelu v tušovej kresbe, ktorá vznikla v rovnakom roku .... je všeobecne známe, že Jozef Čapek vytvoril u niektorých námetov niekoľko variantov v rôznych výtvarných technikách – prostá kresba tušom, akvarel a obrazová forma (olejomaľba)... tiež grafologický charakter signatúry zodpovedá typu (spôsobu) autorovho podpisu ... je teda možné konštatovať, že sa jedná o vysoko kvalitná prácu galerijnej hodnoty, ktorej autorom je Jozef Čapek... “.