70. Jarná aukcia výtvarných diel

20. Marec 2007

Aukcie | 70. Jarná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL V. PERLROTT-CSABU NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
52 481,- EUR Nahý mladík s jablkami. Olej na plátne. 115 x 34 cm. Budapešť 2000.
44 990,- EUR Nagybánya. Okolo 1920. Olej na plátne. 75 x 70 cm. Budapešť 2003.
31 960,- EUR Zber ovocia. Olej na plátne. 130 x 97 cm. Budapešť 2001.
29 042,- EUR Zátišie. 1914. Olej na plátne. 70 x 90 cm. Budapešť 2000.
NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL V. PERLROTT-CSABU NA AUKCIÁCH SOGY:
550 000,- Sk Zátišie. Okolo 1930. Olej na plátne. 72,5 x 79,5 cm. (23. zimná aukcia, 5. 12. 2000)
275 000,- Sk Pred židovskými zásnubami. Okolo 1920-1930. Olej na plátne. 100 x 80 cm. (55. jarná aukcia, 15. 3. 2005)
84 000,- Sk Priateľky. Okolo 1920. Pastel na papieri. 57,5 x 42 cm. (12. jesenná aukcia, 15. 12. 1998)
7 000,- Sk Ľudia. Okolo 1920. Litografia na papieri. 9,5 x 7,8 cm. (29. zimná aukcia, 5. 12. 2001)

Biografia: Vilmos Perlrott–Csaba sa narodil 2. 1. 1880 v Békescsabe, zomrel 23. 1. 1955 v Budapešti. Venoval sa maliarstvu a grafike. Študoval na výtvarných akadémiách v Budapešti, v maliarskej kolónii v Nagybányi a Kecskeméte. Najväčší vplyv na jeho umelecký vývin malo súkromné štúdium v Paríži u Henriho Matissa. Súborné výstavy mal 1911 v Paríži? 1919 a 1931 v Ernst múzeu v Budapešti, 1923 v Belvederi v Budapešti, 1929 a 1932 v Tamás Galérii v Budapešti. Bol zakladajúcim členom významného spolku KÚT (Nová spoločnosť výtvarných umelcov), ktorý pôsobil v rokoch 1924-49 a je považovaný za dediča avantgardných tradícií legendárnej OSMY (okrem neho boli v skupine Márffy, Rippl-Rónai, Czóbel, Vaszary, Szönyi, Kernstock a ďalší). Umelec vyšiel z príkladu fauvizmu a kubizmu, počas dlhšej študijnej cesty do Španielska na neho zapôsobil El Greco. Neskôr sa kontaktoval s novou vecnosťou, obľuboval najmä viacfigurálne námety alebo do interiéru umiestnené ženské akty, v ktorých sa silné prízvukovanie hmotnosti spája s barokovým rozmachom. Perlrott-Csaba je maďarskou umeleckou históriou považovaný za významného predstaviteľa súdobej moderny, spájajúceho formálne znaky francúzskeho fauvizmu a expresionizmu s príkladmi maďarskej tradície, najmä nagybánskej školy (K. Ferenczy) a maliarstva nížiny (J. Koszta). Z literatúry: Zádor. A.- Genton, I.: Müvészeti Lexikon I-IV. Budapest 1965- 1968.