74. Jesenná aukcia výtvarných diel

02. Október 2007

Aukcie | 74. Jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL A. L. ZORNA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
2 362 350,- EUR Kúpajúci sa, Dalarö. Olej na plátne. 98 x 68 cm. Londýn 1990
1 033 528, - EUR Portrét Jeana Baptiste Faure pri piáno. Olej na plátne. 83 x 66 cm. Londýn 1990
1 883 538,- EUR Hämta vatten. Olej na plátne. 119 x 89 cm. Štokholm 1989
1 883 538,- EUR Naken under en gran. Olej na plátne. 100 x 78 cm. Štokholm 1989
976 052,- EUR Premiéra. Olej na plátne. 48,5 x 33 cm. Štokholm 1999

Biografia: Anders Leonard Zorn patrí k najvýznamnejším predstaviteľom severského maliarstva druhej polovice 19. storočia. Narodil sa 18. februára 1860 v Mora vo Švédsku a tam aj zomrel 22. augusta 1920. V rodnom Švédsku študoval techniku akvarelu pod vedením Egrona Lundgrena. Neskôr absolvoval študijnú cestu po Anglicku, Španielsku a Severnej Afrike. Usadil sa v Paríži, kde začal maľovať olejom a po prvých pokusoch v duchu Lepageaových malieb si osvojil impresionistický spôsob maľby. Po návrate do Švédska, do rodnej Mori maľoval predovšetkým krajinky a žánrové scény. Hojne využíval farebné škvrny a plochy pôsobiace neraz až samoúčelne. Veľkú časť jeho diela tvoria ženské akty, ktoré ho vďaka rukopisu spájajú s impresionizmom. Z literatúry: SEDLÁŘ, J.: Realistické maliarstvo 19. storočia. Pallas 1979