77. Zimná aukcia výtvarného umenia a starožitností

27. November 2007

Aukcie | 77. Zimná aukcia výtvarného umenia a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. VOTRUBU NA AUKCIÁCH SOGY:
62 000,- Sk Vysoké Tatry-Bielovodská dolina. Po 1950. Olej na preglejke. 80 x 120 cm. (4. zimná aukcia, 16. 12. 1997)
25 000,- Sk Dolina z Lomniska a Popradské Pleso. 1943. Tempera na papieri. 100 x 70 cm. (59. jesenná aukcia, 4. 10. 2005)
24 000,- Sk Lešnica. 1967. Olej na kartóne. 27 x 57 cm. (20. letná aukcia, 21. 6. 2000)
22 000,- Sk Jeseň pri potoku. 1927. Tempera na plátne. 48 x 68 cm. (6. letná aukcia, 26. 5. 1998)
21 000,- Sk Javorina I. 1963. Olej na plátne. 28 x 54 cm. (10. aukcia, 23. 9. 1998)
20 000,- Sk Tatranský motív. Okolo 1940. Tempera na papieri. 49 x 64 cm. (5. jarná aukcia, 17. 3. 1998)

Biografia: Jaroslav Votruba sa narodil 10. 4. 1889 v Prahe-Uhříněvsi, zomrel 21. 7. 1971 v Kežmarku. 1908-1912 študoval na Umelecko-priemyselnej škole v Prahe (prof. Schikaneder, Priesler). Pôsobil ako profesor kreslenia v Olomouci, Brne a v Prostějove, od 1919 na štátnej reálke v Bratislave. Po pracovnom úraze prešiel do invalidity, venoval sa len výtvarnej a organizátorskej práci, striedavo býval v Bratislave a Starom Smokovci. Ešte ako študent putoval po Slovensku, 1912 prešiel Bavorsko, 1914 bol v Lipsku a dva mesiace vo Viedni. 1925 maľoval na Orave, od 1936 trávieval podstatnú časť roka v Tatrách. Zo súvekých maliarov mal najbohatšiu výstavnú činnosť. Od 1911 člen Združenia výtvarných umelcov moravských v Hodoníne (vystavoval s nimi od 1913), od 1920 Umeleckej besedy slovenskej, od 1928 Spolku slovenských umelcov, od 1949 Zväzu slovenských výtvarných umelcov. Z literatúry: Ritter, W.: Jaroslav Votruba. Bratislava 1944; Wagner, V.: Nové slovenské maliarstvo. Bratislava 1944; Váross, M.: Slovenské výtvarné umenie 1918-1945. Bratislava 1960.