78. jarná aukcia výtvarných diel

11. Marec 2008

Aukcie | 78. jarná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. AUGUSTU NA AUKCIÁCH SOGY:
64 000,- Sk Nevesta. 1902. Olej na plátne. 49 x 38 cm. (12. jesenná aukcia, 15. 12. 1998)
49 000,- Sk Dedinčianka. Okolo 1905. Akvarel na papieri. 24 x 33 cm. (2. letná aukcia, 7. 5. 1997)
48 000,- Sk Dojenie oviec. 1908. Olej na plátne. 49 x 66 cm. (6. letná aukcia, 26. 5. 1998)
28 000,- Sk Osturňa. Okolo 1920. Olej na plátne. 35 x 26 cm. (12. jesenná aukcia, 15. 12. 1998)
28 000,- Sk Nevesta. 1900-10. Olej na plátne. 48 x 38 cm. (39. letná aukcia, 27. 5. 2003)
28 000,- Sk Starý Važec. Okolo 1910. Olej na kartóne. 41 x 30 cm. (63. jarná aukcia, 28. 3. 2006)

Biografia: Jaroslav Augusta sa narodil 4. 9. 1878 v Humpolci pri Pelhřimove, zomrel 28. 2. 1970 v Banskej Štiavnici. 1897-1900 študoval na Akadémii výtvarných umení v Prahe (prof. Pirner), 1900-1906 na Akadémii výtvarných umení v Mníchove (prof. Herterich, Marr) a tamojšej súkromnej škole A. Ažbeho. Od 1892 žil v Rimavskej Sobote, 1894 v Tisovci. V Prahe pôsobil v spolku Detvan. Cez prázdniny v r. 1899 a 1900 maľoval vo Veľkej Slatine, Očovej, Dobrej Nive a Detve. Od r. 1900 úzke kontakty s J. Úprkom a moravsko-slováckymi maliarmi. 1901 založil spoločne s E. Pacovským, L. Strimplom a bratom Karolom maliarsku kolóniu v Detve. 1902 sa vo Viedni zoznámil s M. T. Mitrovským a T. Andraškovičom. 1903 spoluzakladateľ Grupy uhorsko-slovenských maliarov. 1911 založil maliarsku kolóniu vo Važci spoločne s bratom Karolom, P. J. Kernom a F. Úprkom. 1914-1915 vojak na ruskom fronte, 1915-1918 v zajatí, 1920-1948 profesor kreslenia v Banskej Štiavnici, od 1948 v dôchodku. R. 1920 spoločne s P. J. Kernom a I. Žabotom založili Spolok slovenských umelcov v Martine. 1922 študijná cesta po Nemecku, 1927 v Paríži, 1928 v Juhoslávii. Venoval sa i publicistike (Mladé Slovensko, Slovenské pohľady, Kultúrny život). Vydal memoárovú knihu "Spomienky" (Bratislava, 1962). Samostatne vystavoval vo Viedni (1913), Martine (1943), Bratislave (1954), Banskej Štavnici (1956). Z literatúry: Váross, M.: Augusta. Bratislava 1956.