78. jarná aukcia výtvarných diel

11. Marec 2008

Aukcie | 78. jarná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. BOSBOOMA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH
99 640,- EUR Prístav v Rouen. Olej na plátne. 88 x 105 cm. Amsterdam 1997
81 138,- EUR Synagóga. Olej na dreve. 62 x 51 cm. New York 1998
70 000,- EUR Portugalská synagóga. Olej na dreve. 66 x 48 cm. Amsterdam 2007
60 000,- EUR Liturgia v kostole Nieuwe v Amsterdame. Olej na dreve. 55 x 43 cm. Amsterdam 2004
50 000,- EUR Portugalská synagóga. Olej na dreve. 43 x 35 cm. Amsterdam 2007
35 000,- EUR Intriér chrámu. Olej na plátne. 26 x 31 cm. Amsterdam 2003

Biografia: Johannes Bosboom sa narodil 18. februára 1817 v Haagu, kde aj 14. septembra 1891 zomrel. Prvé kontakty s maliarskym umením mu sprostredkoval jeho prvý učiteľ Bart van Hove a akadémiu navštevoval v rokoch 1831 – 1835 v rodnom Haagu. Po absolutóriu sa vydal na študijnú cestu po dnešnom Nemecku a Francúzsku. Dielo V bočnej lodi chrámu patrí k Bosboomovým typickým maľbám, ktoré vytváral prakticky počas celého svojho života. Jeho záujem o monumentálne pôsobiace chrámové interiéry vychádza z miestnej - holandskej maliarskej tradície siahajúcej do 17. storočia. Lode zväčša gotických kostolov a interiéry synagóg sú v jeho diele konfrontované s drobnými ľudskými figúrami čo spolu s perspektívnymi pohľadmi a podhľadmi dodáva vnútrajškom zobrazených stavieb obrovské rozmery.