78. jarná aukcia výtvarných diel

11. Marec 2008

Aukcie | 78. jarná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL M. STUDENÉHO NA AUKCIÁCH SOGY:
56 000,- Sk Zavraždenie amerického prezidenta J. F. Kennedyho. 2001. Olejová asambláž na plátne. 130 x 100 cm. (58. letná aukcia, 14. 6. 2005)
43 000,- Sk Socialistické a kapitalistické „H“. 1973-1989. Olej na plátne. 50 x 65,5 cm. (71. aukcia súčasného umenia, 22. 5. 2007)
38 000,- Sk Domov. 1988. Kombinovaná technika. 80 x 90 cm. (14. jarná aukcia, 16. 3. 1999)
37 000,- Sk Obraz. 1970. Kombinovaná technika na plátne. 266 x 167 cm. (32. letná aukcia, 4. 6. 2002)
36 000,- Sk Domov pre rodinu. 1969-98. Kombinovaná technika na preglejke. 82 x 73 cm. (23. zimná aukcia, 5. 12. 2000)

Biografia: Michal Studený sa narodil 12. 1. 1939 v Prahe. 1953–57 študoval na Strednej škole umeleckého priemyslu v Bratislave, 1957-63 na Vysokej škole výtvarných umení (prof. Matejka). Jeden zo „zabudnutej generácie“, ktorá sa v strede 60. rokov pokúšala nanovo definovať funkciu obrazu, odpatetizovať a poetizovať témy aj vyjadrovacie prostriedky a zachovať si pritom odstup do súčasných medzinárodných trendov. V 1968 vystavil plátnos kolážou, pozostávajúcou zo 401 exemplárov skutočných štvorlístkov. Namiesto nájdeného objektu (objekt trouvé), známeho od surrealistov, ako prvý uplatnil vyhľadávaný predmet (objekt recherché). Zo sfetišizovaných reálnych živých aj neživých prírodnín alebo predmetov, vyrobených rukou človeka, sa časom stali symboly elementárnych vzťahov ľudskej dvojice, domova, života. Podobný zmysel „symbolov o symboloch“ nadobudli aj metafyzické domy, kostoly či cintoríny na jeho naivisticky maľovaných obrazoch. Pôvodná hravosť sa v priebehu rokov zmenila na ironický nadhľad a neskrývané moralizovanie. Z literatúry: Abelovský, J.: Michal Studený, kat. výstavy, Bratislava 1992; 20. storočie, kat. výstavy, SNG 2000, str. 139.