79. aukcia súčasného slovenského umenia

20. Máj 2008

Aukcie | 79. aukcia súčasného slovenského umenia

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL M. ŠIMURDU NA AUKCIÁCH SOGY:
95 000,- Sk Príhoda. 1975. Olej na plátne. 115 x 200 cm. (71. aukcia súčasného slovenského umenia, 22. 5. 2007)
95 000,- Sk Neprítomnosť. 1972. Olej na plátne. 115 x 200 cm. (71. aukcia súčasného slovenského umenia, 22. 5. 2007)
35 000,- Sk Dunajské nábrežie. 1953. Olej na plátne. 45 x 55 cm. (77. zimná aukcia, 27. 11. 2007)
20 000,- Sk Plachetnica. Okolo 1968. Olej na plátne. 61 x 81 cm. (67. jesenná aukcia, 3. 10. 2006)
12 000,- Sk Motív z Toskánska-Castel Maggiore. 1992. Akvarel na kartóne. 40 x 50 cm. (42. jesenná aukcia, 30. 9. 2003)
12 000,- Sk Ružový sen. 1960. Olej na plátne. 39 x 63 cm. (70. jarná aukcia, 20. 3. 2007)

Biografia: Miloš Šimurda sa narodil 5. 6. 1924 vo Frenštáte pod Radhošťom. 1950-55 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. J. Mudroch). 1972-1974 na škole mozaiky (CISIM) v talianskej Ravene u prof. Guiseppe Saliettiho. Venoval sa aj technológii maľby v architektúre, s Emilom Bellušom spolupracoval na realizácii sgrafít v Bratislave. 1972-74 absolvoval tri letné ročníky v Medzinárodnom stredisku pre štúdium mozaiky pri Accademie di Belle Arti v Ravenne. Od 1989 je člen Assocciacione Internazionale Mosaicisti Contemporanei v Ravene (AIMC). Uskutočnil študijné cesty po Rakúsku, Rusku, Nemecku, Taliansku, Francúzsku a Maďarsku. Absolvoval maliarske pobyty v Benátkách a Pize. Z literatúry: Malý slovník slovenských výtvarných umelcov. SFVU Bratislava. 1981, s. 426. Slovenské vizuálne umenie 1970-1985. Katalóg výstavy. SNG 2002.