10. Jún 2008
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. ŠTURDÍKA NA AUKCIÁCH SOGY:
32 000,- Sk Zátišie s melónmi. 1946. Olej na plátne. 26 x 44 cm. (12. jesenná aukcia, 15. 12. 1998)
20 000,- Sk Krajina s brezami. 1972. Kombinovaná technika. 57 x 40 cm. (6. letná aukcia, 26. 5. 1998)
16 000,- Sk Smutná pani. 1940. Olej na dreve. 58 x 50 cm. (3. jesenná aukcia, 25. 9. 1997)
12 000,- Sk Nábrežie. 1948. Akvarel, tuš na papieri. 42 x 54 cm. (67. jesenná aukcia, 3. 10. 2006)
Poradové číslo: | 162 |
Vyvolávacia cena: | 963 € |
Konečná cena: | 1 029 € |
Rok: 1941
Technika: olej na kartóne
Rozmery: 26 x 31 cm
Značené: vpravo hore „Šturdík 41“
Popis: „Krajina so stromami“ pochádza z najlepšieho tvorivého obdobia Jozefa Šturdíka rokov 1941 – 1949. Ak Chmelovo maliarstvo vnieslo do generačných súvislostí maliarsku antitézu Hložníkovho riešenia rovnakého duchovného problému, potom rané zátišia, autoportréty, akty a krajiny Jozefa Šturdíka predstavujú lyrický variant ich koncepcie. Iste aj preto, že Šturdík sa vo svojom maliarstve zo všetkých Mudrochových žiakov najviac a najtrvalejšie dovolával profesorovho príkladu. Aj Šturdíkove neskoršie štúdiá na viedenskej akadémii (1943--1945) boli oproti Chmelovi nielen dlhšie, dôkladnejšie, ale aj ich vplyv bol trvalejší: východisková mudrochovská koloristická nezáväznosť bola korigovaná intelektuálskou kultivovanosťou získaných poučení Šturdíkových predĺžených študentských rokov. Šturdíkov základný prínos potom spočíval v uspôsobení generačného vzorca -- cit verzus rozum -- do polohy trpkej melanchólie intelektuála, predvádzajúceho s nadhľadom osudovú istotu dočasnosti hodnôt života i umenia.