10. Jún 2008
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL O. BLAŽÍČKA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
15 215,- EUR Spomienka na Raděšín. Olej na plátne. 80 x 100 cm. Praha 2004.
14 382,- EUR Motív z Dalmácie. Olej na plátne. 100 x 115 cm. Praha 2004.
NAJVYŠŠIE KONEČNÉ DOSIAHNUTÉ CENY DIEL O. BLAŽÍČKA NA AUKCIÁCH SOGY:
62 000,- Sk Praha v zime. Okolo 1930. Olej na kartóne. 39 x 50 cm. (35. zimná aukcia, 3. 12. 2002)
55 000,- Sk Piknik v lese. 1923. Olej na kartóne. 27 x 36 cm. (55. jarná aukcia, 15. 3. 2005)
Biografia: Oldřich Blažíček sa narodil 5. 1. 1887 v Slavkoviciach u Nového Města na Morave, zomrel 3. 5. 1953 v Prahe. Vyučil sa za maliara izieb, 1905 prešiel do Prahy a živil sa ako maliarsky pomocník. Vďaka mecenášovi získava prostriedky na štúdium, najprv na VŠUP, neskôr na Akadémii výtvarných umení v Prahe, v špeciálke H. Schweigera. 1913 získava Hlávkovo štipnedium na cestu do Talianska. Vznikajú obrazy chrámových interiérov sv. Marka a Svätovítskej katedrály v Prahe. 1921 začína pedagogicky pôsobiť ako profesor kreslenia a maľby na ČVUT v Prahe. Neskôr vedie aj odborné školenie učiteľov meštianskych a stredných škôl. V maliarskej tvorbe sa často vracal ku krajinárskym námetom z Vysočiny, Valašska, Železných hôr. Najradšej mal predjarie s topiacim sa snehom. Jeho krajinárska tvorba trochu neprávom zatienila jeho maľby architektonických interiérov. Jeho diela
sú reprezentatívnym spôsobom zastúpené v zbierkach NG Praha, ČMVU Praha, MG Brno a ďalších. Z literatúry: Slovník českých a slovenských výtvarných umělců, A-Č, Ostrava 1998, str. 177.
Poradové číslo: | 364 |
Vyvolávacia cena: | 996 € |
Rok: okolo 1910
Technika: gvaš, tempera na kartóne
Rozmery: 32 x 35 cm
Značené: vpravo dole „O. Blažíček“