80. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

10. Jún 2008

Aukcie | 80. letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONENČNÉ CENY DIEL P. TROGERA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH:
66 010,- EUR Sv. Apoštol Juda Tadeáš. Olej na plátne, 122 x 94 cm. Viedeň 1996
30 000,- EUR Nanebovzatie Panny Márie. Olej na plátne, 85 x 50 cm. Viedeň 2008
25 289,- EUR Sv. Archanjel Gabriel. Olej na plátne, 212 x 140 cm. Benátky 1998
21 925,- EUR Sv. Kasian zhadzuje sochu Pluta v Sábach. Olej na plátne, 40, 5 x 50 cm. Viedeň 1997
19 000,- EUR Posledná večera. Olej na plátne, 33 x 89 cm. Viedešň 2006
15 000,- EUR Smrť sv. Jozefa. Olej na plátne, 62, 5 x 38 cm. Viedeň 2007
15 000,- EUR Vízia sv. Alžbety. Olej na plátne. Viedeň 2003
10 931,- EUR Poprava svätice. Olej na plátne, 51 x 51 cm. Viedeň 1996

Biografia: Rakúsky maliar Paul Troger sa narodil 30. 10. 1698 vo Welsbergu a zomrel 20. 7. 1762 vo Viedni. Bol činný ako maliar monumentálnych nástenných kompozícii a aj ako maliar oltárnych obrazov. Je považovaný za najväčšieho majstra neskorobarokového maliarstva v Rakúsku. Svoje majstrovstvo získal na dlhších študijných cestách v Taliansku (školil sa v Benátkach, Neapole, Ríme, Bologni u významných maliarov tej doby Giovanna B. Piazettu, Giovanna B. Pittoniho, F. Solimenu a S. Consu), tu istý čas aj pôsobil. V 1726-28 pracoval v Salzburgu (klenbená freska v Kostole sv. Kajetána), po tomto období pracoval vo Viedni. Venoval sa prevažne náboženským a mytologickým témam. V tom čase pracovali vo Viedni ako najvýznamnejší nástenní maliari J. M. Rottmayr a D. Gran. Troger sa však čoskoro etabloval ako freskant kláštorov v spolupráci s architektom J. Mungenastom. Okrem toho v tom čase zrealizoval viaceré objednávky na Morave a v Uhorsku.1753-59 sa stal profesorom na Akadémii výtvarných umení vo Viedni. 1754-57 tam pôsobil ako rektor. Jeho fresková tvorba ovplyvnila nasledujúcu generáciu maliarov (F. A. Maulbertscha, J. I. Mildorfera, J. B. W. Bergla a ďalších).
Trogerova tvorba bola silne ovplyvnená severotalianskou a juhonemeckou tradíciou v nástennej maľbe. Charakterizuje ju barokový iluzionizmus, v ktorom prevláda dôraz na svetelný a farebný akcent, majúci u Trogera aj výrazne symbolický charakter. Bravúrne dokázal v gestách a celej kompozícii obohatiť maľby o silný dynamizmus a kládol akcent na vyjadrenie expresívnosti prežívania vnútorných, či vonkajších citových pohnutí jednotlivých postáv ako aj vzájomných vzťahov medzi postavami. V svojej monumentálnej tvorbe, hlavne vo freskovej maľbe potláčal iluzívnu architektúru a legendu nerozvádzal do cyklických výjavov, ale sa zameriaval na zobrazenie jediného momentu. Kompozíciu zakladal na farebnom kontraste žiarivého svetla a temného šatu hlavnej postavy. Jeho tvorba patrí medzi vrcholné diela freskového maliarstva v nemecky hovoriacich krajinách. Od roku 1752 sa Troger venoval už len nástenným obrazom.
Najdôležitejšie realizácie Paula Trogera: Oltárne obrazy - Zbierka v Melku, Zámok Schonbrunn, Zbierka v Zwettli, Dóm v Klagenfurte, Špitálny kostol v Salzburgu, Kostol Anglických panien v St. Poltene, 1729/30; Mramorová sála a knižnica v kláštornom komplexe v Melku, 1731/32; Kostol a knižnica v Altenburgu, 1732-34; Oltárne obrazy v Zwettli, 1733; Mramorový sál v Seitenstettene, 1735 a knižnica tamže, 1740; Fresky na klenbách a oltárne obrazy v Kostole sv. Alžbety v Bratislave, 1742-43; Kostol Nanebovzatia P. Márie v Dreieichene, 1752.
Trogerove diela sú v mnohých významných svetových galériách (Praha, Bratislava, Viedeň, Paríž, San Francisco, Ľubľana, Massachusetts, Cleveland, Londýn, Mníchov a ďalšie).

Literatúra: Z literatúry: Brucher, G.: Die kunst des Barock in Osterreich. Viedeň 1994; Groiss, A.: Der Maler des Himmels – P. Trogers apokalyptische Inszenierungen im Stift Altenburg, katalóg výstavy, Altenburg 1998; Scherzel, M.: P. Troger. Viedeň 1985.