81. jesenná aukcia výtvarných diel

07. Október 2008

Aukcie | 81. jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJYVŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL J. J. LAUWERSA NA SVETOVÝCH AUKCIÁCH
12 000,- EUR Slúžka pripravujúca kávu. Olej na dreve. 31 x 24 cm. Amsterdam 2004
7 047,- EUR Žena v okne. Olej na dreve. 37 x 29 cm. New York 2007
5 048,- EUR Slúžka. Olej na dreve. 31 x 24 cm. Amsterdam 1996

Biografia: Jacobus Johannes Lauwers holandský maliar portrétov, krajín a žánrových obrazov sa narodil 26. 2. 1753 v Bruggách a zomrel 21. 12.1800 v Amsterdame. Študijné vcesty do Ríma (tu sa vyprofiloval ako portrétista), Paríža a Amsterdamu, kde tvoril a žil po zvyšok svojho života. Svojou figurálnou tvorbou tento maliar nadviazal na velikánov holandskej žánrovej maľby predchádzajúcich storočí. Žánrové maliarstvo, ktoré sa v Holandsku zrodilo už v 16. storočí sa stalo najmä od druhej pol. 17. storočia a v 18. storočí jedným z najžiadanejších a obchodne najúspešnejších maliarskych námetov. Najväčší vplyv na tvorbu J. J. Lauwersa mali diela Florisa van Schootena, Hendrika Martensza Sorgha, Gerrita Doua (vytvoril viacero kópií tohto autora), Adriaena Ostadeho a Cornelisa Saftlevena. Poslední dvaja mu boli vzorom pre jeho exteriérové a interiérové scény krčmových výjavov, či spoločenských udalostí, medzi ktoré patrí aj na aukcii predkladaný obraz "Rozhovor", kompozične čistý a vyvážený obraz scény z holandského vidieka. Najčastejšie však maľoval drobné interiérové, kuchynské scény s jedinou ženskou postavou (medzi ne patrí i jeden z jeho najznámejších obrazov Dievča s kávovým mlynčekom). Medzi jeho najvýznamnejších nasledovníkov patrí Pieter Barbiers Pieterszn (1749-1842), s ktorým v istom období pracoval v spoločnej dielni v Amsterdame.
Jeho diela sú v zbierkach v Amsterdame, Rotterdame, Frankfurte nad Mohanom a vo viedenskej Albertine. Z literatúry: Thieme-Becker: Allgemeines Lexikon der Künstler. Diel 22, Lipsko 1928, str. 467.

Aukcie

Newsletter

Ak chcete byť pravidelne informovaný, a dostávať aktuálne informácie o činnosti spoločnosti SOGA, prihláste sa do nášho mailing listu.