81. jesenná aukcia výtvarných diel

07. Október 2008

Aukcie | 81. jesenná aukcia výtvarných diel

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE DOSIAHNUTÉ KONEČNÉ CENY DIEL V. BELÁNYIHO NA AUKCIÁCH SOGY:
58 000,- Sk Veľká kytica. Okolo 1910. Olej na plátne. 100 x 68 cm. (45. zimná aukcia, 2. 12. 2003)
34 000,- Sk Jarná kytica. Okolo 1910. Olej na plátne. 65 x 49 cm. (70. jarná aukcia, 20. 3. 2007)
27 000,- Sk Kúpajúce sa. Okolo 1940. Kresba perom, tušom, štetcom, akvarelom na papieri. 42 x 29 cm. (37. jarná aukcia, 18. 3. 2003)
23 000,- Sk Zátišie s kvetmi a pomarančami. Okolo 1910. Olej na plátne. 72 x 58 cm. (55. jarná aukcia, 15. 3. 2005)

Biografia: Viktor Belányi maliar a grafik, narodil sa 5. 10. 1877 v Ludaniciach, zomrel 7. 5. 1955 v Budapešti.Študoval v Budapešti, Mníchove ( škola Š.Hollósyho). Pôsobil v Bratislave, žil v Španielsku, Francúzsku a Nemecku.1909-13 žil v Paríži, neskôr sa venoval ilustrácii v Mníchove. Vo svojej tvorbe prešiel od akademiznu k postimpresionozmu, tvoril hlavne krajiny a kvetinové zátišia. Vystavoval v Trenčíne (1915), Bratislave (1916,1918). Z literatúry: Saučin L: Elemír Halázs-Hradil a umenie jeho školy,Bratislava 1962, Váross M: Výtvarný život na Slovensku na začiatku 20.storočia. Bratislava 1971.