86. Letná aukcia výtvarných diel a starožitností

09. Jún 2009

Aukcie | 86. Letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL B. MARXA DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
38 000,- Sk Pohľad na Bratislavu z Petržalky. 1943. Olej na plátne. 68 x 102 cm. (45. zimná aukcia, 2. 12. 2003)
26 000,- Sk Františkánsky kostol. Okolo 1930. Olej na plátne. 60 x 50 cm. (23. zimná aukcia, 5. 12. 2000)

Biografia: Bratislavský maliar Béla Marx sa narodil 23.8.1885 v Bratislave, zomrel roku 1963 vo Viedni. Odchovanec prof. Eierera na vyššom gymnáziu v Bratislave. Po skončení strednej školy sa vyučil divadelnému maliarstvu u G. Wintersteinera v Bratislave, potom vo Viedni u prof. Streblowa a na Škole pre učiteľov kreslenia v Budapešti (prof. Zemplényi). Študoval dejiny umenia, vo Viedni reštaurátorstvo a konzervovanie u prof. Schäffera. Dva roky pôsobil ako reštaurátor v Berlíne, Kolíne nad Rýnom, Hamburgu, v Čechách a na Morave. V rokoch 1919-1945 pôsobil v Bratislave, potom až do smrti vo Viedni. Podnikol študijné cesty do Talianska a Egypta. Maľoval krajinu, architektúru a staré zákutia Bratislavy. V zbierkach Galérie mesta Bratislavy je jeho 46 olejomalieb, dokumentujúcich architektúru starej Bratislavy. Z literatúry: Trojanová, : Hľadanie slohu (Umenie okolo 1900). Galéria mesta Bratislavy 1980, nestr; Ortvay, T.: Poszony város utcái és terei. Budapest 1905, s. 339.