86. Letná aukcia výtvarných diel a starožitností

09. Jún 2009

Aukcie | 86. Letná aukcia výtvarných diel a starožitností

Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL J. T. MOUSSONA DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
480 000,- Sk Taliansky motív. 1932. Olej na plátne. 72 x 58 cm. (83. zimná aukcia, 2. 12. 2008)
223 000,- Sk Čítajúca na slnku. Okolo 1911. Olej na plátne. 50 x 40 cm. (65. letná aukcia, 6. 6. 2006)
160 000,- Sk V záhrade. 1933. Olej na kartóne. 35 x 41 cm. (72. letná aukcia, 12. 6. 2007)
160 000,- Sk Kytica ruží. 1920. Olej na plátne. 76 x 60 cm. (72. letná aukcia, 12. 6. 2007)
156 655,- Sk V chráme. Okolo 1920-25. Akvarel na papieri. 51 x 27 cm. (84. jarná aukcia,10. 3. 2009)
155 000,- Sk Plachetnice pri Benátkach. Okolo 1913. Olej na kartóne. 67 x 48 cm. (39. letná aukcia, 27. 5. 2003)
120 000,- Sk Na pláži. Okolo 1910. Olej na plátne. 60 x 72 cm. (34. jesenná aukcia, 1. 10. 2002)

Biografia: Jozef Theodor Mousson sa narodil 15. 12. 1887 v Högyészy v Maďarsku, zomrel 6. 11. 1946 v Trenčíne. 1905-9 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Budapešti (prof. Ballo). 1910 dostal štipendium od spolku výtvarných umelcov Muvésház. 1911 krátky pobyt v umeleckej kolónii v Nagybányi. Od 1911 žil trvalo v Michalovciach, v tom istom roku krátky pobyt v maliarskej kolónii v Nagybányi. Do roku 1919 učiteľ, potom výtvarník v slobodnom povolaní. 1913 študijná cesta do Talianska (Benátky a okolie). 1931 sa presťahoval do vily v Hrádku neďaleko Michaloviec, ktorú mu zdarma prenajal obdivovateľ jeho tvorby gróf Sztáray. 1942 mozgová príhoda, po ktorej ľavostranne ochrnul. 1944 evakuoval do Bratislavy, po roku 1945 žil v Trenčíne. Člen Kunstvereinu a Jednoty výtvarných umelcov Slovenska. Samostatné výstavy: Košice (1916, 1931, 1935), Praha (1922, 1935), Ostrava (1930), Michalovce (1931), Ružomberok (1932), Bratislava (1933), Prešov (1933), Užhorod (1936), Trnava (1937). Súborné výstavy mal v Košiciach (1956, 1977, 1978, 1982), Bratislave (1979), Michalovciach (1947, 1956, 1987). V rokoch 1967 - 1977 sprístupnená stála expozícia diela umelca v Michalovciach. Z literatúry: Vízdalová-Haščáková, G.: Teodor Jozef Mousson, Košice 1979.