06. Október 2009
Poradové číslo: | 225 |
Vyvolávacia cena: | 3 000 € |
Konečná cena: | 3 000 € |
Rok: okolo 1650-1700
Technika: olej na plátne
Rozmery: 36 x 27 cm
Značené: nie
Popis: Maloformátové plátno zachytávajúce hlavu Panny Márie je nepochybne zaujímavou a vďaka atraktívnej cene aj lákavou položkou medzi dielami staršieho európskeho umenia 87. aukcie. Kultivovaná maľba, jemne modelovaná tvár a detailne spracované vlasy Panny, prezrádzajú, že autorom bol školený, pravdepodobne nizozemský majster, ktorý však dobre poznal talianské maliarstvo. Nie je vylúčené, že hlava Márie bola vyrezaná z väčšej kompozície (Zvestovanie, Narodenie, Madonna s Ježiškom a sv. Annou) a pri tej príležitosti aj mierne premaľovaná. Za sekundárnu vrstvu na maľbe možno považovať šatku na hlave, ďalšie zásahy fyzickou obhliadkou diela neboli zistené. Diela podobných kvalít, neznámych maliarov sa na svetových aukciách obchodujú v hodnote okolo 5 – 8000 eur.