27. Október 2009
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: NAJVYŠŠIE KONEČNÉ CENY DIEL DOSIAHNUTÉ NA AUKCIÁCH SOGY:
42 000,- Sk Greenpiece. 2006. Olej, akryl na plátne. 200 x 200 cm. (71. aukcia súčasného slovenského umenia, 22. 5. 2007)
42 000,- Sk Re. 2008. Akryl, olej na plátne. 100 x 100cm. (82. aukcia súčasného umenia, 28. 10. 2008)
35 000,- Sk US. Olej na plátne. 300 x 200 cm. (56. aukcia súčasného slovenského umenia, 10. 5. 2005)
35 000,- Sk Dead Horse. 2006. Akryl na plátne. 200 x 200 cm. (64. aukcia súčasného slovenského umenia, 16. 5. 2006)
19 000,- Sk Autoportrét. 2004. Olej na plátne. 200 x 200 cm. (56. aukcia súčasného slovenského umenia, 10. 5. 2005)
15 000,- Sk Sacra batéria I. 2004. Olej, akryl na plátne. 160 x 120 cm. (50. mimoriadna aukcia, 30. 9. 2004)
Poradové číslo: | 108 |
Vyvolávacia cena: | 1 200 € |
Konečná cena: | 1 200 € |
Rok: 2009
Technika: olej na plátne
Rozmery: 90 x 65 cm
Značené: na zadnej strane "Mališ"
Popis: Predkladané dielo je súčasťou širšieho cyklu Lebensraum, v ktorom Mališ ponúka kritiku súčasnosti artikulovanú prostredníctvom irónie a nadsázky. Súbor hláv v igelitových taškách v hyperrealistickom podaní odkazuje na široké spektrum správaní sa, činností a stavov, vypovedá o skutočnosti, ktorá nás obklopuje - o ilúzii slobody ktorú prezentuje kapitalizmus cez rétoriku demokracie. Kým predchádzajú "hlavy" odkazovali skôr na fetiš, rasizmus, terorizmus, kresťanskú inkvizíciu, brandizmus či manipuláciu; dielo z prítomnej aukčnej kolekcie otvára nový cyklus, v ktorom Mališ pojednáva galerijné a muzeálne inštitúcie ako aj aktérov trhu s umením. Marcel Mališ sa narodil 27. 8. 1978 v Bratislave. 2001-2007 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. D. Fischer). Samostatne vystavoval Eastern promises (SPOLU s R. Bicekom a M. Černušákom), GUDP, Brno (2009) In case of../ Galéria M++/, Bratislava (2007). Zúčastnil sa skupinových výstav Pekní chalani (Galéria Hit, Bratislava, 2004), Friezone (Viedeň, 2004) a Večne hladní (Tranzit dieľne, Bratislava, 2005). 2009 sa stal finalistom Henkel art-award ako aj ceny Maľba 2009.