05. Október 2010
Najvyššie dosiahnuté konečné ceny diel autora: 9 128,33,- € Tri fujary. 1981. Olej, kombinácia techník na preglejke. 114 x 90 cm. (53. zimná aukcia, 30. 11. 2004)
4 200,- € Úvoz na hline. 1986. Olej, kombinácia techník na preglejke. 40 x 60 cm. (92. letná aukcia, 8. 6. 2010)
4 149,24,- € Na paši. 1958. Olej na plátne. 71 x 90,5 cm. (45. zimná aukcia, 2. 12. 2003)
3 087,03,- € Cirkusový kôň. 1985. Olej, kombinácia techník na kartóne. 62 x 50 cm. (72. letná aukcia, 12. 6. 2007)
3 053,84,- € Harlekýn. 1986. Kombinovaná technika na dreve. 60 x 40 cm. (45. zimná aukcia, 2. 12. 2003)
Biografia: Súčasné obchodné renomé Rudolfa Krivoša vychádza z faktu, že bol jedným z profilujúcich zakladateľov Skupiny Mikuláša Galandu (1957). Toto výtvarné zoskupenie (okrem Krivoša najmä Laluha, Kompánek, Rudavský, Paštéka a niektorí ďalší) má historickú zásluhu na obnovení spretrhanej kontinuity moderného výtvarného výrazu v našom výtvarnom umení. Kým Krivošovi druhovia nachádzali oporu v tvorivom odkaze zakladateľov našej moderny (Fulla a Galanda) on sám sa obrátil k poučeniu západoeurópskou novou figuráciou. V 60. rokoch diela Krivoša reprezentovali naše maliarstvo na najvýznanejších svetových prehliadkach. Po nútenom odmlčaní v 70. a 80. rokoch sa Krivošovi dostalo zaslúženej rehabilitácie a uznania -- jeho maliarstvo je dnes považované za "modernú klasiku". Diela Krivoša sú významným spôsobom zastúpené v zbierkach SNG a ďalších štátnych galérií. Narodil sa 16. 11. 1933 v Tisovci. 1951-56 študoval na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave (prof. Mudroch). Najvýznamnejšie súborné výstavy mal v Bratislave (1963-64 a 1968 Mestská galéria, 1983, Výstavná sieň ZSVU, 1997 Slovenská národná galéria). 1961 účasť na Bienále mladých v Paríži a na bienále maľby v Sao Paolo. 1969 Cena Cypriána Majerníka.
Poradové číslo: | 375 |
Vyvolávacia cena: | 3 500 € |
Konečná cena: | 2 800 € |
Rok: 1980
Technika: olej, kombinácia techník na sololite
Rozmery: 45 x 64 cm